Advertisements
Advertisements
Question
An automobile engine propels a 1000 kg car (A) along a levelled road at a speed of 36 km h–1. Find the power if the opposing frictional force is 100 N. Now, suppose after travelling a distance of 200 m, this car collides with another stationary car (B) of the same mass and comes to rest. Let its engine also stop at the same time. Now the car (B) starts moving on the same level road without getting its engine started. Find the speed of the car (B) just after the collision.
Advertisements
Solution
Here, mass of the car A, mA = 1000 kg
Initial speed of the car A, uA = 36 km h_1
= `36 xx 5/18`
= 10m s−1
Opposing frictional force, F = 100 N
∴ Power of the engine of car A
= F µA = (100 N) × (10 m s−1) = 1000 W
When car A collides with car B of mass 1000 kg,
Final speed of car A, vA = 0
Initial speed of car B, uB = 0
Applying conservation of momentum, P, = P,
mAvA + mBuB = mAvA + mBvB
1000 × 10 + 1000 x 0 = 1000 × o + 1000 × vB
∴ vB = 10m s−1
So, the speed of the car B just after the collision is 10m s−1
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A pendulum is oscillating on either side of its rest position. The correct statement is:
State whether the object possess kinetic energy, potential energy, or both :
A bird running on the ground ____________.
A boy weighing 40 kg makes a high jump of 1.5 m.
What is his potential energy at the highest point? (g = 10 m/s2)
Two bodies having equal masses are moving with uniform speeds of v and 2v respectively. Find the ratio of their kinetic energies.
How much electrical energy in joules does a 100 watt lamp consume : in 1 minute?
What do you understand by the term 'transformation of energy"? Explain with an example.
Explain the transformation of energy in the following cases :
(i) A ball thrown upwards.
(ii) A stone dropped from the roof of a building.
Name the energy transfers which occur when : a torch is on
A ball falls to the ground as shown below :
What is the kinetic energy of ball when it hits the ground?
A girl is carrying a school bag of 3 kg mass on her back and moves 200 m on a levelled road. The work done against the gravitational force will be (g = 10 m s–2)
