English
Karnataka Board PUCPUC Science 2nd PUC Class 12

A magnetic field of 100 G (1 G = 10−4 T) is required which is uniform in a region of linear dimension about 10 cm and area of cross-section about 10−3 m2.

Advertisements
Advertisements

Question

A magnetic field of 100 G (1 G = 10−4 T) is required which is uniform in a region of linear dimension about 10 cm and area of cross-section about 10−3 m2. The maximum current-carrying capacity of a given coil of wire is 15 A and the number of turns per unit length that can be wound round a core is at most 1000 turns m−1. Suggest some appropriate design particulars of a solenoid for the required purpose. Assume the core is not ferromagnetic.

Numerical
Advertisements

Solution

Magnetic field strength, B = 100 G = 100 × 10−4 T

Number of turns per unit length, n = 1000 turns m−1

Current flowing in the coil, I = 15 A

Permeability of free space, μ0 = 4π × 10−7 T mA−1

Magnetic field is given by the relation,

`"B" = mu_0"nI"`

∴ `"nI" = "B"/mu_0`

= `(100 xx 10^-4)/(4pi xx 10^-7)`

= 7957.74

`≈ 8000 "A"/"m"`

If the length of the coil is taken as 50 cm, radius 4 cm, number of turns 400, and current 10 A, then these values are not unique for the given purpose. There is always a possibility of some adjustments with limits.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 4: Moving Charges and Magnetism - Exercise [Page 170]

APPEARS IN

NCERT Physics Part I and II [English] Class 12
Chapter 4 Moving Charges and Magnetism
Exercise | Q 4.15 | Page 170

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

Obtain an expression for the energy stored in a solenoid of self-inductance ‘L’ when the current through it grows from zero to ‘I’.


Derive the expression for the magnetic field due to a solenoid of length ‘2l’, radius ‘a’ having ’n’ number of turns per unit length and carrying a steady current ‘I’ at a point
on the axial line, distance ‘r’ from the centre of the solenoid. How does this expression compare with the axial magnetic field due to a bar magnet of magnetic moment ‘m’?


Use this law to obtain the expression for the magnetic field inside an air cored toroid of average radius 'r', having 'n' turns per unit length and carrying a steady current I.


An observer to the left of a solenoid of N turns each of cross section area 'A' observes that a steady current I in it flows in the clockwise direction. Depict the magnetic field lines due to the solenoid specifying its polarity and show that it acts as a bar magnet of magnetic moment m = NIA.

 


A closely wound solenoid 80 cm long has 5 layers of windings of 400 turns each. The diameter of the solenoid is 1.8 cm. If the current carried is 8.0 A, estimate the magnitude of B inside the solenoid near its centre.


Obtain the expression for the magnetic energy stored in an inductor of self-inductance L to build up a current I through it.


A wire AB is carrying a steady current of 12 A and is lying on the table. Another wire CD carrying 5 A is held directly above AB at a height of 1 mm. Find the mass per unit length of the wire CD so that it remains suspended at its position when left free. Give the direction of the current flowing in CD with respect to that in AB. [Take the value of g = 10 ms−2]


A wire AB is carrying a steady current of 6 A and is lying on the table. Another wire CD carrying 4 A is held directly above AB at a height of 1 mm. Find the mass per unit length of the wire CD so that it remains suspended at its position when left free. Give the direction of the current flowing in CD with respect to that in AB. [Take the value of g = 10 ms−2]


 Draw and compare the pattern of the magnetic field lines in the two cases ?


A circular coil of one turn of radius 5.0 cm is rotated about a diameter with a constant angular speed of 80 revolutions per minute. A uniform magnetic field B = 0.010 T exists in a direction perpendicular to the axis of rotation. Suppose the ends of the coil are connected to a resistance of 100 Ω. Neglecting the resistance of the coil, find the heat produced in the circuit in one minute.


The magnetic field B inside a long solenoid, carrying a current of 5.00 A, is 3.14 × 10−2 T. Find the number of turns per unit length of the solenoid. 


A long solenoid is fabricated by closely winding a wire of radius 0.5 mm over a cylindrical nonmagnetic frame so that the successive turns nearly touch each other. What would be the magnetic field B at the centre of the solenoid if it carries a current of 5 A? 


A copper wire having resistance 0.01 ohm in each metre is used to wind a 400-turn solenoid of radius 1.0 cm and length 20 cm. Find the emf of a battery which when connected across the solenoid will cause a magnetic field of 1.0 × 10−2 T near the centre of the solenoid.


A tightly-wound, long solenoid carries a current of 2.00 A. An electron is found to execute a uniform circular motion inside the solenoid with a frequency of 1.00 × 108 rev s−1. Find the number of turns per metre in the solenoid. 


A tightly-wound, long solenoid is kept with its axis parallel to a large metal sheet carrying a surface current. The surface current through a width dl of the sheet is Kdl and the number of turns per unit length of the solenoid is n. The magnetic field near the centre of the solenoid is found to be zero. (a) Find the current in the solenoid. (b) If the solenoid is rotated to make its axis perpendicular to the metal sheet, what would be the magnitude of the magnetic field near its centre? 


A capacitor of capacitance 100 µF is connected to a battery of 20 volts for a long time and then disconnected from it. It is now connected across a long solenoid having 4000 turns per metre. It is found that the potential difference across the capacitor drops to 90% of its maximum value in 2.0 seconds. Estimate the average magnetic field produced at the centre of the solenoid during this period. 


A current of 1.0 A is established in a tightly wound solenoid of radius 2 cm having 1000 turns/metre. Find the magnetic energy stored in each metre of the solenoid.


The length of a solenoid is 0.4 m and the number turns in it is 500. A current of 3 amp, is flowing in it. In a small coil of radius 0.01 m and number of turns 10, a current of 0.4 amp. is flowing. The torque necessary to keep the axis of this coil perpendicular to the axis of solenoid will be ______.


Magnetic field inside a solenoid is ______.

Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×