मराठी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

An aqueous solution of 2% non-volatile solute exerts a pressure of 1.004 bar at the normal boiling point of the solvent. What is the molar mass of the solute?

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

An aqueous solution of 2% non-volatile solute exerts a pressure of 1.004 bar at the normal boiling point of the solvent. What is the molar mass of the solute?

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Here, the vapour pressure of the solution at the normal boiling point (ps) = 1.004 bar

Vapour pressure of pure water at normal boiling point (p°) = 1 atm

= 1.013 bar

Let the mass of the solution = 100 g

Mass of solute (w2) = 2 g

Mass of solvent (water), (w1) = 100 − 2

= 98 g

Molar mass of solvent (water), (M1) = 18 g mol−1

According to Raoult’s law,

`(p^circ - p_s)/p^circ = n_2/(n_1 + n_2) = n_2/n_1`

= `(w_2//M_2)/(w_1//M_1) = w_2/M_2 xx M_1/w_1`

⇒ `(1.013 - 1.004)/1.013 = (2 xx 18)/(M_2 xx 98)`

⇒ `0.009/1.013 = (2 xx 18)/(M_2 xx 98)`

⇒ M2 = `(1.013 xx 2 xx 18)/(0.009 xx 98)`

= 41.35 g mol−1

Hence, the molar mass of the solute is 41.35 g mol−1.

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 1: Solutions - 'NCERT TEXT-BOOK' Exercises [पृष्ठ १२५]

APPEARS IN

नूतन Chemistry [English] Class 12 ISC
पाठ 1 Solutions
'NCERT TEXT-BOOK' Exercises | Q 2.15 | पृष्ठ १२५
एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
पाठ 1 Solutions
Exercises | Q 1.15 | पृष्ठ २८

संबंधित प्रश्‍न

Define azeotropes. 


Why does a solution containing non-volatile solute have higher boiling point than the pure solvent ?


What type of deviation is shown by a mixture of ethanol and acetone? Give reason.


The vapour pressure of water is 12.3 kPa at 300 K. Calculate vapour pressure of 1 molal solution of a non-volatile solute in it.


A solution containing 30 g of non-volatile solute exactly in 90 g of water has a vapour pressure of 2.8 kPa at 298 K. Further, 18 g of water is then added to the solution and the new vapour pressure becomes 2.9 kPa at 298 K. Calculate:

  1. molar mass of the solute.
  2. vapour pressure of water at 298 K.

Benzene and toluene form ideal solution over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and toluene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively. Calculate the mole fraction of benzene in vapour phase if 80 g of benzene is mixed with 100 g of toluene.


What is meant by negative deviation from Raoult's law? Give an example. What is the sign of ∆mixH for negative deviation?


For the reaction :

\[\ce{2NO_{(g)} ⇌ N2_{(g)} + O2_{(g)}}\];

ΔH = -heat

K= 2.5 × 10at 298K

What will happen to the concentration of Nif :

(1) Temperature is decreased to 273 K.

(2) The pressure is reduced


What will be the vapour pressure of a solution containing 5 moles of sucrose (C12H22O11) in 1 kg of water, if the vapour pressure of pure water is 4.57 mm of Hg? [C = 12, H = 1, O = 16]


State Raoult’s law for a solution containing volatile components. Write two characteristics of the solution which obey Raoult’s law at all concentrations. 


Raoult’s law states that for a solution of volatile liquids the partial pressure of each component in the solution is ____________.


The boiling point of an azeotropic mixture of water and ethanol is less than that of water and ethanol. The mixture shows ____________.


Considering the formation, breaking and strength of hydrogen bond, predict which of the following mixtures will show a positive deviation from Raoult’s law?


Using Raoult’s law explain how the total vapour pressure over the solution is related to mole fraction of components in the following solutions.

\[\ce{CHCl3(l) and CH2Cl2(l)}\]


Using Raoult’s law explain how the total vapour pressure over the solution is related to mole fraction of components in the following solutions.

\[\ce{NaCl(s) and H2O(l)}\]


A solution of a non-volatile solute in water freezes at −0.30°C. The vapour pressure of pure water at 298 K is 23.51 mm Hg and Kf for water is 1.86 degree/mol. The vapour pressure of rain solution at 298 K is ______ mm Hg.


An azeotropic mixture of two liquids will have a boiling point lower than either of the two liquids when it ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×