English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

Three Resonant Frequencies of a String Are 90, 150 and 210 Hz. (A) Find the Highest Possible Fundamental Frequency of Vibration of this String.

Advertisements
Advertisements

Question

Three resonant frequencies of a string are 90, 150 and 210 Hz. (a) Find the highest possible fundamental frequency of vibration of this string. (b) Which harmonics of the fundamental are the given frequencies? (c) Which overtones are these frequencies? (d) If the length of the string is 80 cm, what would be the speed of a transverse wave on this string?

Sum
Advertisements

Solution

Given:
Let the three resonant frequencies of a string be 

\[f_1  = 90  Hz\] 

\[ f_2  = 150  Hz\] 

\[ f_3  = 210  Hz\]
(a) So, the highest possible fundamental frequency of the string is \[f = 30  Hz\]  because f1, f2 and f3 are the integral multiples of 30 Hz.
(b) So, these frequencies can be written as follows:

\[f_1  = 3f\] 

\[ f_2  = 5f\] 

\[ f_3  = 7f\]

Hence, f1, f2, and f3 are the third harmonic, the fifth harmonic and the seventh harmonic, respectively.
(c) The frequencies in the string are f, 2f, 3f, 4f, 5f ...
∴ 3f = 2nd overtone and 3rd harmonic
      5f = 4th overtone and 5th harmonic
      7th= 6th overtone and 7th harmonic

(d) Length of the string (L) = 80 cm = 0.8 m
Let the speed of the wave be v.
So, the frequency of the third harmonic is given by:

\[f_1  = \left( \frac{3}{2 \times L} \right)  v\] 

\[ \Rightarrow 90 = \left\{ \frac{3}{\left( 2 \times 80 \right)} \right\} \times v\] 

\[ \Rightarrow v = \frac{\left( 90 \times 2 \times 80 \right)}{3}\] 

\[ = 30 \times 2 \times 80\] 

\[  = 4800  \text{ cm/s }\] 

\[ \Rightarrow v = 48  m/s\]

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 15: Wave Motion and Waves on a String - Exercise [Page 326]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Volume 1 and 2 [English]
Chapter 15 Wave Motion and Waves on a String
Exercise | Q 46 | Page 326

RELATED QUESTIONS

A wire of density ‘ρ’ and Young’s modulus ‘Y’ is stretched between two rigid supports separated by a distance ‘L’ under tension ‘T’. Derive an expression for its frequency in fundamental mode. Hence show that `n=1/(2L)sqrt((Yl)/(rhoL))` where symbols have their usual meanings


Explain why (or how): Bats can ascertain distances, directions, nature, and sizes of the obstacles without any “eyes”,


Explain why (or how) Solids can support both longitudinal and transverse waves, but only longitudinal waves can propagate in gases


You are walking along a seashore and a mild wind is blowing. Is the motion of air a wave motion?


Longitudinal waves cannot


A wave moving in a gas


A particle on a stretched string supporting a travelling wave, takes 5⋅0 ms to move from its mean position to the extreme position. The distance between two consecutive particles, which are at their mean positions, is 2⋅0 cm. Find the frequency, the wavelength and the wave speed.


A steel wire of length 64 cm weighs 5 g. If it is stretched by a force of 8 N, what would be the speed of a transverse wave passing on it?


Two blocks each having a mass of 3⋅2 kg are connected by a wire CD and the system is suspended from the ceiling by another wire AB (See following figure). The linear mass density of the wire AB is 10 g m−1 and that of CD is 8 g m−1. Find the speed of a transverse wave pulse produced in AB and CD.


In the arrangement shown in figure  , the string has a mass of 4⋅5 g. How much time will it take for a transverse disturbance produced at the floor to reach the pulley? Take g = 10 m s−2.


A circular loop of string rotates about its axis on a frictionless horizontal place at a uniform rate so that the tangential speed of any particle of the string is ν.  If a small transverse disturbance is produced at a point of the loop, with what speed (relative to the string) will this disturbance travel on the string?


A heavy but uniform rope of length L is suspended from a ceiling. (a) Write the velocity of a transverse wave travelling on the string as a function of the distance from the lower end. (b) If the rope is given a sudden sideways jerk at the bottom, how long will it take for the pulse to reach the ceiling? (c) A particle is dropped from the ceiling at the instant the bottom end is given the jerk. Where will the particle meet the pulse?


A transverse wave of amplitude 0⋅50 mm and frequency 100 Hz is produced on a wire stretched to a tension of 100 N. If the wave speed is 100 m s−1, what average power is the source transmitting to the wire?


If the speed of a transverse wave on a stretched string of length 1 m is 60 m−1, what is the fundamental frequency of vibration?


A 660 Hz tuning fork sets up vibration in a string clamped at both ends. The wave speed for a transverse wave on this string is 220 m s−1 and the string vibrates in three loops. (a) Find the length of the string. (b) If the maximum amplitude of a particle is 0⋅5 cm, write a suitable equation describing the motion.


Given below are some functions of x and t to represent the displacement (transverse or longitudinal) of an elastic wave. State which of these represent (i) a traveling wave, (ii) a stationary wave or (iii) none at all:

y = 2 cos (3x) sin (10t)


Given below are some functions of x and t to represent the displacement (transverse or longitudinal) of an elastic wave. State which of these represent (i) a traveling wave, (ii) a stationary wave or (iii) none at all:

`"y" = 2sqrt(x - "vt")`


Given below are some functions of x and t to represent the displacement (transverse or longitudinal) of an elastic wave. State which of these represent (i) a traveling wave, (ii) a stationary wave or (iii) none at all:

y = 3 sin (5x – 0.5t) + 4 cos (5x – 0.5t)


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×