English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A Tuning Fork of Frequency 440 Hz is Attached to a Long String of Linear Mass Density 0⋅01 Kg M−1 Kept Under a Tension of 49 N.

Advertisements
Advertisements

Question

A tuning fork of frequency 440 Hz is attached to a long string of linear mass density 0⋅01 kg m−1 kept under a tension of 49 N. The fork produces transverse waves of amplitude 0⋅50 mm on the string. (a) Find the wave speed and the wavelength of the waves. (b) Find the maximum speed and acceleration of a particle of the string. (c) At what average rate is the tuning fork transmitting energy to the string?

Sum
Advertisements

Solution

Given,
Frequency of the tuning fork, f = 440 Hz
Linear mass density, m = 0.01 kgm−1
Applied tension, T = 49 N
Amplitude of the transverse wave produce by the fork = 0.50 mm
Let the wavelength of the wave be \[\lambda\]
(a) The speed of the transverse wave is given by \[\nu = \sqrt{\left( \frac{T}{m} \right)}\] 
\[\Rightarrow v = \sqrt{\frac{49}{0 . 01}} = 70  m/s\]

\[Also,   \] 

\[\nu = \frac{f}{\lambda}\] 

\[ \therefore   \lambda = \frac{f}{v} = \frac{70}{440} = 16  cm\]
(b) Maximum speed (vmax) and maximum acceleration (amax):

We  have:

\[y = A  \sin  \left( \omega t - kx \right)\]

\[\therefore   \nu = \frac{dy}{dt} = A\omega  \cos  \left( \omega t - kx \right)\] 

\[Now, \] 

\[ \nu_\max  = \left( \frac{dy}{dt} \right) = A\omega\] 

\[  = 0 . 50 \times  {10}^{- 3}  \times 2\pi \times 440\] 

\[ = 1 . 3816  m/s . \] 

\[And,   \] 

\[a = \frac{d^2 y}{d t^2}\] 

\[ \Rightarrow a =  - A \omega^2   \sin  \left( \omega t - kx \right)\] 

\[ a_\max  =  - A \omega^2 \] 

\[ = 0 . 50 \times  {10}^{- 3}  \times 4 \pi^2    \left( 440 \right)^2 \] 

\[= 3 . 8  km/ s^2\] 
(c) Average rate (p) is given by

\[p = 2 \pi^2 \nu A^2  f^2 \] 

\[  = 2 \times 10 \times 0 . 01 \times 70 \times  \left( 0 . 5 \times {10}^{- 3} \right)^2  \times  \left( 440 \right)^2 \] 

\[ = 0 . 67  W\]

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 15: Wave Motion and Waves on a String - Exercise [Page 325]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Volume 1 and 2 [English]
Chapter 15 Wave Motion and Waves on a String
Exercise | Q 30 | Page 325

RELATED QUESTIONS

When longitudinal wave is incident at the boundary of denser medium, then............................

  1. compression reflects as a compression.
  2. compression reflects as a rarefaction.
  3. rarefaction reflects as a compression.
  4. longitudinal wave reflects as transverse wave.

When a transverse wave on a string is reflected from the free end, the phase change produced is ..............

(a) zero rad

(b) ` pi/2 ` rad

(c) `(3pi)/4` rad

(d) `pi`  rad


A wire of density ‘ρ’ and Young’s modulus ‘Y’ is stretched between two rigid supports separated by a distance ‘L’ under tension ‘T’. Derive an expression for its frequency in fundamental mode. Hence show that `n=1/(2L)sqrt((Yl)/(rhoL))` where symbols have their usual meanings


A string of mass 2.50 kg is under a tension of 200 N. The length of the stretched string is 20.0 m. If the transverse jerk is struck at one end of the string, how long does the disturbance take to reach the other end?


A transverse harmonic wave on a string is described by y(x, t) = 3.0 sin (36 t + 0.018 x + π/4) 

Where x and y are in cm and t in s. The positive direction of x is from left to right.

(a) Is this a travelling wave or a stationary wave?

If it is travelling, what are the speed and direction of its propagation?

(b) What are its amplitude and frequency?

(c) What is the initial phase at the origin?

(d) What is the least distance between two successive crests in the wave?


Explain why (or how): Bats can ascertain distances, directions, nature, and sizes of the obstacles without any “eyes”,


Explain why (or how) The shape of a pulse gets distorted during propagation in a dispersive medium.


Longitudinal waves cannot


A wave going in a solid
(a) must be longitudinal
(b) may be longitudinal
(c) must be transverse
(d) may be transverse.


A wave moving in a gas


Mark out the correct options.


A particle on a stretched string supporting a travelling wave, takes 5⋅0 ms to move from its mean position to the extreme position. The distance between two consecutive particles, which are at their mean positions, is 2⋅0 cm. Find the frequency, the wavelength and the wave speed.


A steel wire of length 64 cm weighs 5 g. If it is stretched by a force of 8 N, what would be the speed of a transverse wave passing on it?


Consider the following statements about sound passing through a gas.
(A) The pressure of the gas at a point oscillates in time.
(B) The position of a small layer of the gas oscillates in time.


A transverse wave of amplitude 0⋅50 mm and frequency 100 Hz is produced on a wire stretched to a tension of 100 N. If the wave speed is 100 m s−1, what average power is the source transmitting to the wire?


Three resonant frequencies of a string are 90, 150 and 210 Hz. (a) Find the highest possible fundamental frequency of vibration of this string. (b) Which harmonics of the fundamental are the given frequencies? (c) Which overtones are these frequencies? (d) If the length of the string is 80 cm, what would be the speed of a transverse wave on this string?


The equation of a standing wave, produced on a string fixed at both ends, is
\[y = \left( 0 \cdot 4  cm \right)  \sin  \left[ \left( 0 \cdot 314  {cm}^{- 1} \right)  x \right]  \cos  \left[ \left( 600\pi  s^{- 1} \right)  t \right]\]
What could be the smallest length of the string?


Given below are some functions of x and t to represent the displacement (transverse or longitudinal) of an elastic wave. State which of these represent (i) a traveling wave, (ii) a stationary wave or (iii) none at all:

`"y" = 2sqrt(x - "vt")`


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×