English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A String of Mass 2.50 Kg is Under a Tension of 200 N. the Length of the Stretched String is 20.0 M. If the Transverse Jerk is Struck at One End of the String, How Long Does the Disturbance Take to Reach the Other End?

Advertisements
Advertisements

Question

A string of mass 2.50 kg is under a tension of 200 N. The length of the stretched string is 20.0 m. If the transverse jerk is struck at one end of the string, how long does the disturbance take to reach the other end?

Advertisements

Solution 1

Mass of the string, M = 2.50 kg

Tension in the string, T = 200 N

Length of the string, l = 20.0 m

Mass per unit length, `mu = M/l = 2.50/20 = 0.125 "kg m"^(-1)`

The velocity (v) of the transverse wave in the string is given by the relation:

`v = sqrt(T/mu)`

`= sqrt(200/0.125) =  sqrt(1600)` = 40 m/s

∴Time taken by the disturbance to reach the other end, `t = l/v = 20/40 = 0.50 s`

shaalaa.com

Solution 2

Tension,T = 200 N

Length l = 20.0 m ,  Mass M = 2.50 kg

Mass per unit length, mu = `2.50/20.0 kg m^(-1) = 0.125 kg m^(-1)`

Wave velocity, `v = sqrt(T/mu) = sqrt(200 N)/(0.125 kg m^(-1))`

or `v = sqrt(1600) ms^(-1) = 40 ms^(-1)`

`Time  t = l/v = 20.0/40 s = 1/2 s = 0.5 s`

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?

RELATED QUESTIONS

When a transverse wave on a string is reflected from the free end, the phase change produced is ..............

(a) zero rad

(b) ` pi/2 ` rad

(c) `(3pi)/4` rad

(d) `pi`  rad


A transverse harmonic wave on a string is described by y(x, t) = 3.0 sin (36 t + 0.018 x + π/4) 

Where x and y are in cm and t in s. The positive direction of x is from left to right.

(a) Is this a travelling wave or a stationary wave?

If it is travelling, what are the speed and direction of its propagation?

(b) What are its amplitude and frequency?

(c) What is the initial phase at the origin?

(d) What is the least distance between two successive crests in the wave?


Given below are some functions of x and t to represent the displacement (transverse or longitudinal) of an elastic wave. State which of these represent (i) a traveling wave, (ii) a stationary wave or (iii) none at all:

y = cos x sin t + cos 2x sin 2t


Explain why (or how) Solids can support both longitudinal and transverse waves, but only longitudinal waves can propagate in gases


Explain why (or how) The shape of a pulse gets distorted during propagation in a dispersive medium.


A mechanical wave propagates in a medium along the X-axis. The particles of the medium
(a) must move on the X-axis
(b) must move on the Y-axis
(c) may move on the X-axis
(d) may move on the Y-axis.


Longitudinal waves cannot


Mark out the correct options.


A steel wire of length 64 cm weighs 5 g. If it is stretched by a force of 8 N, what would be the speed of a transverse wave passing on it?


A vertical rod is hit at one end. What kind of wave propagates in the rod if (a) the hit is made vertically (b) the hit is made horizontally?


A transverse wave described by \[y = \left( 0 \cdot 02  m \right)  \sin  \left( 1 \cdot 0  m^{- 1} \right)  x + \left( 30  s^{- 1} \right)t\] propagates on a stretched string having a linear mass density of \[1 \cdot 2 \times  {10}^{- 4}   kg   m^{- 1}\] the tension in the string.


An organ pipe, open at both ends, contains


A circular loop of string rotates about its axis on a frictionless horizontal place at a uniform rate so that the tangential speed of any particle of the string is ν.  If a small transverse disturbance is produced at a point of the loop, with what speed (relative to the string) will this disturbance travel on the string?


A heavy but uniform rope of length L is suspended from a ceiling. (a) Write the velocity of a transverse wave travelling on the string as a function of the distance from the lower end. (b) If the rope is given a sudden sideways jerk at the bottom, how long will it take for the pulse to reach the ceiling? (c) A particle is dropped from the ceiling at the instant the bottom end is given the jerk. Where will the particle meet the pulse?


If the speed of a transverse wave on a stretched string of length 1 m is 60 m−1, what is the fundamental frequency of vibration?


A steel wire of mass 4⋅0 g and length 80 cm is fixed at the two ends. The tension in the wire is 50 N. Find the frequency and wavelength of the fourth harmonic of the fundamental.


The equation of a standing wave, produced on a string fixed at both ends, is
\[y = \left( 0 \cdot 4  cm \right)  \sin  \left[ \left( 0 \cdot 314  {cm}^{- 1} \right)  x \right]  \cos  \left[ \left( 600\pi  s^{- 1} \right)  t \right]\]
What could be the smallest length of the string?


Given below are some functions of x and t to represent the displacement (transverse or longitudinal) of an elastic wave. State which of these represent (i) a traveling wave, (ii) a stationary wave or (iii) none at all:

`"y" = 2sqrt(x - "vt")`


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×