Advertisements
Advertisements
Question
A steel wire of mass 4⋅0 g and length 80 cm is fixed at the two ends. The tension in the wire is 50 N. Find the frequency and wavelength of the fourth harmonic of the fundamental.
Advertisements
Solution
Given:
Mass of the steel wire = 4.0 g
Length of the steel wire = 80 cm = 0.80 m
Tension in the wire = 50 N
Linear mass density (m)
\[= \left( \frac{4}{80} \right) g/cm = 0 . 005 kg/m\]
\[\text{ Wave speed, } \nu = \sqrt{\left( \frac{T}{m} \right)}\]
\[ = \sqrt{\left( \frac{50}{0 . 005} \right)} = 100 m/s\]
\[\text{ Fundamental frequency ,} f_o = \frac{1}{2L}\sqrt{\left( \frac{T}{m} \right)}\]
\[ = \frac{1}{2 \times 0 . 8} \times \sqrt{\left( \frac{50}{0 . 005} \right)}\]
\[ = \frac{100}{2 \times 0 . 8} = 62 . 5 Hz\]
\[\text { First harmonic = 62 . 5 Hz }\]
If f_4 =frequency of the fourth harmonic:
\[ \Rightarrow f_4 = 4 f_0 = 62 . 5 \times 4\]
\[ \Rightarrow f_4 = 250 Hz\]
\[\text{ Wavelength of thefourth harmonic,} \lambda_4 = \frac{\nu}{f_4} = \frac{100}{250}\]
\[ \Rightarrow \lambda_4 = 0 . 4 m = 40 cm\]
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
When longitudinal wave is incident at the boundary of denser medium, then............................
- compression reflects as a compression.
- compression reflects as a rarefaction.
- rarefaction reflects as a compression.
- longitudinal wave reflects as transverse wave.
When a transverse wave on a string is reflected from the free end, the phase change produced is ..............
(a) zero rad
(b) ` pi/2 ` rad
(c) `(3pi)/4` rad
(d) `pi` rad
A wire of density ‘ρ’ and Young’s modulus ‘Y’ is stretched between two rigid supports separated by a distance ‘L’ under tension ‘T’. Derive an expression for its frequency in fundamental mode. Hence show that `n=1/(2L)sqrt((Yl)/(rhoL))` where symbols have their usual meanings
A string of mass 2.50 kg is under a tension of 200 N. The length of the stretched string is 20.0 m. If the transverse jerk is struck at one end of the string, how long does the disturbance take to reach the other end?
You are walking along a seashore and a mild wind is blowing. Is the motion of air a wave motion?
A mechanical wave propagates in a medium along the X-axis. The particles of the medium
(a) must move on the X-axis
(b) must move on the Y-axis
(c) may move on the X-axis
(d) may move on the Y-axis.
Longitudinal waves cannot
A wave going in a solid
(a) must be longitudinal
(b) may be longitudinal
(c) must be transverse
(d) may be transverse.
A vertical rod is hit at one end. What kind of wave propagates in the rod if (a) the hit is made vertically (b) the hit is made horizontally?
Two wires of different densities but same area of cross section are soldered together at one end and are stretched to a tension T. The velocity of a transverse wave in the first wire is double of that in the second wire. Find the ratio of the density of the first wire to that of the second wire.
Consider the following statements about sound passing through a gas.
(A) The pressure of the gas at a point oscillates in time.
(B) The position of a small layer of the gas oscillates in time.
A transverse wave described by \[y = \left( 0 \cdot 02 m \right) \sin \left( 1 \cdot 0 m^{- 1} \right) x + \left( 30 s^{- 1} \right)t\] propagates on a stretched string having a linear mass density of \[1 \cdot 2 \times {10}^{- 4} kg m^{- 1}\] the tension in the string.
A circular loop of string rotates about its axis on a frictionless horizontal place at a uniform rate so that the tangential speed of any particle of the string is ν. If a small transverse disturbance is produced at a point of the loop, with what speed (relative to the string) will this disturbance travel on the string?
A heavy but uniform rope of length L is suspended from a ceiling. (a) Write the velocity of a transverse wave travelling on the string as a function of the distance from the lower end. (b) If the rope is given a sudden sideways jerk at the bottom, how long will it take for the pulse to reach the ceiling? (c) A particle is dropped from the ceiling at the instant the bottom end is given the jerk. Where will the particle meet the pulse?
A transverse wave of amplitude 0⋅50 mm and frequency 100 Hz is produced on a wire stretched to a tension of 100 N. If the wave speed is 100 m s−1, what average power is the source transmitting to the wire?
A tuning fork of frequency 440 Hz is attached to a long string of linear mass density 0⋅01 kg m−1 kept under a tension of 49 N. The fork produces transverse waves of amplitude 0⋅50 mm on the string. (a) Find the wave speed and the wavelength of the waves. (b) Find the maximum speed and acceleration of a particle of the string. (c) At what average rate is the tuning fork transmitting energy to the string?
Given below are some functions of x and t to represent the displacement (transverse or longitudinal) of an elastic wave. State which of these represent (i) a traveling wave, (ii) a stationary wave or (iii) none at all:
`"y" = 2sqrt(x - "vt")`
Given below are some functions of x and t to represent the displacement (transverse or longitudinal) of an elastic wave. State which of these represent (i) a traveling wave, (ii) a stationary wave or (iii) none at all:
y = 3 sin (5x – 0.5t) + 4 cos (5x – 0.5t)
