Advertisements
Advertisements
Question
The vapour pressures of pure liquids A and B are 450 and 700 mm Hg respectively, at 350 K. Find out the composition of the liquid mixture if the total vapour pressure is 600 mm Hg. Also, find the composition of the vapour phase.
Advertisements
Solution
Given: `P_A^0` = 450 mm Hg
`P_B^0` = 700 mm Hg
PTotal = 600 mm Hg
xA = ?
Applying Raoult’s law,
PA = `x_A xx P_A^0`
PB = `x_B xx P_B^0`
= `(1 - x_A)P_B^0`
PTotal = `P_A + P_B`
= `x_A xx P_A^0 + (1 - x_A)P_B^0`
= `P_B^0 + (P_A^0 - P_B^0)x_A`
Substituting the given values, we get
600 = 700 + (450 − 700)xA or 250xA = 100
or xA = `100/250` = 0.40
Thus, the composition of the liquid mixture will be
xA (mole fraction of A) = 0.40
xB (mole fraction of B) = 1 − 0.40 = 0.60
Calculation of composition in the vapour phase:
PA = `x_A xx P_A^0`
= 0.40 × 450 mm Hg
= 180 mm Hg
PB = `x_B xx P_B^0`
= 0.60 × 700 mm Hg
= 420 mm Hg
Mole fraction of A in the vapour phase = `(P_A)/(P_A + P_B)`
= ` 180/(180+420)`
= `180/600`
= 0.30
Mole fraction of B in the vapour phase = 1 − 0.30 = 0.70
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
In non-ideal solution, what type of deviation shows the formation of maximum boiling azeotropes?
State Raoult’s law for the solution containing volatile components
What is meant by positive deviations from Raoult's law? Give an example. What is the sign of ∆mixH for positive deviation?
Define azeotropes.
Why does a solution containing non-volatile solute have higher boiling point than the pure solvent ?
Vapour pressure of pure water at 298 K is 23.8 mm Hg. 50 g of urea (NH2CONH2) is dissolved in 850 g of water. Calculate the vapour pressure of water for this solution and its relative lowering.
An aqueous solution of 2% non-volatile solute exerts a pressure of 1.004 bar at the normal boiling point of the solvent. What is the molar mass of the solute?
Calculate the mass of a non-volatile solute (molar mass 40 g mol−1) which should be dissolved in 114 g octane to reduce its vapour pressure to 80%.
100 g of liquid A (molar mass 140 g mol−1) was dissolved in 1000 g of liquid B (molar mass 180 g mol−1). The vapour pressure of pure liquid B was found to be 500 torr. Calculate the vapour pressure of pure liquid A and its vapour pressure in the solution if the total vapour pressure of the solution is 475 Torr.
Benzene and toluene form ideal solution over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and toluene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively. Calculate the mole fraction of benzene in vapour phase if 80 g of benzene is mixed with 100 g of toluene.
What is meant by negative deviation from Raoult's law? Give an example. What is the sign of ∆mixH for negative deviation?
Some liquids on mixing form 'azeotropes'. What are 'azeotropes'?
For the reaction :
\[\ce{2NO_{(g)} ⇌ N2_{(g)} + O2_{(g)}}\];
ΔH = -heat
Kc = 2.5 × 102 at 298K
What will happen to the concentration of N2 if :
(1) Temperature is decreased to 273 K.
(2) The pressure is reduced
Define Raoult’s law for the elevation of the boiling point of a solution.
Minimum boiling azeotrope is formed by the solution which showed
The boiling point of an azeotropic mixture of water and ethanol is less than that of water and ethanol. The mixture shows ____________.
Considering the formation, breaking and strength of hydrogen bond, predict which of the following mixtures will show a positive deviation from Raoult’s law?
On the basis of information given below mark the correct option.
On adding acetone to methanol some of the hydrogen bonds between methanol molecules break.
Using Raoult’s law explain how the total vapour pressure over the solution is related to mole fraction of components in the following solutions.
\[\ce{NaCl(s) and H2O(l)}\]
The vapour pressure of pure liquid X and pure liquid Y at 25°C are 120 mm Hg and 160 mm Hg respectively. If equal moles of X and Y are mixed to form an ideal solution, calculate the vapour pressure of the solution.
