मराठी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

The vapour pressures of pure liquids A and B are 450 and 700 mm Hg respectively, at 350 K. Find out the composition of the liquid mixture if the total vapour pressure is 600 mm Hg. Also, find the

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The vapour pressures of pure liquids A and B are 450 and 700 mm Hg respectively, at 350 K. Find out the composition of the liquid mixture if the total vapour pressure is 600 mm Hg. Also, find the composition of the vapour phase.

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Given: `P_A^0` = 450 mm Hg

`P_B^0` = 700 mm Hg

PTotal = 600 mm Hg

xA = ?

Applying Raoult’s law,

PA = `x_A xx P_A^0`

PB = `x_B xx P_B^0`

= `(1 - x_A)P_B^0`

PTotal = `P_A + P_B`

= `x_A xx P_A^0 + (1 - x_A)P_B^0`

= `P_B^0 + (P_A^0 - P_B^0)x_A`

Substituting the given values, we get

600 = 700 + (450 − 700)xA or 250x= 100

or xA = `100/250` = 0.40

Thus, the composition of the liquid mixture will be

xA (mole fraction of A) = 0.40

xB (mole fraction of B) = 1 − 0.40 = 0.60

Calculation of composition in the vapour phase:

PA = `x_A xx P_A^0`

= 0.40 × 450 mm Hg

= 180 mm Hg

PB = `x_B xx P_B^0`

= 0.60 × 700 mm Hg

= 420 mm Hg

Mole fraction of A in the vapour phase = `(P_A)/(P_A + P_B)`

= ` 180/(180+420)`

= `180/600`

= 0.30

Mole fraction of B in the vapour phase = 1 − 0.30 = 0.70

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 1: Solutions - Intext Questions [पृष्ठ १५]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
पाठ 1 Solutions
Intext Questions | Q 1.8 | पृष्ठ १५

संबंधित प्रश्‍न

Why does a solution containing non-volatile solute have higher boiling point than the pure solvent ?


An aqueous solution of 2% non-volatile solute exerts a pressure of 1.004 bar at the normal boiling point of the solvent. What is the molar mass of the solute?


Calculate the mass of a non-volatile solute (molar mass 40 g mol−1) which should be dissolved in 114 g octane to reduce its vapour pressure to 80%.


A solution containing 30 g of non-volatile solute exactly in 90 g of water has a vapour pressure of 2.8 kPa at 298 K. Further, 18 g of water is then added to the solution and the new vapour pressure becomes 2.9 kPa at 298 K. Calculate:

  1. molar mass of the solute.
  2. vapour pressure of water at 298 K.

What type of azeotrope is formed by positive deviation from Raoult’s law?


What is meant by negative deviation from Raoult's law? Give an example. What is the sign of ∆mixH for negative deviation?


Match the following:

(i) Colligative property (a) Polysaccharide
(ii) Nicol prism (b) Osmotic pressure
(iii) Activation energy (c) Aldol condensation
(iv) Starch (d) Polarimeter
(v) Acetaldehyde (e) Arrhenius equation

A solution containing 8.44 g of sucrose in 100 g of water has a vapour pressure 4.56 mm of Hg at 273 K. If the vapour pressure of pure water is 4.58 mm of Hg at the same temperature, calculate the molecular weight of sucrose. 


Raoult’s law states that for a solution of volatile liquids the partial pressure of each component in the solution is ____________.


At equilibrium the rate of dissolution of a solid solute in a volatile liquid solvent is ______.


An aqueous solution of hydrochloric acid:


The boiling point of an azeotropic mixture of water and ethanol is less than that of water and ethanol. The mixture shows ____________.


On the basis of information given below mark the correct option.
On adding acetone to methanol some of the hydrogen bonds between methanol molecules break.


Using Raoult’s law explain how the total vapour pressure over the solution is related to mole fraction of components in the following solutions.

\[\ce{CHCl3(l) and CH2Cl2(l)}\]


Two liquids X and Y form an ideal solution. The mixture has a vapour pressure of 400 mm at 300 K when mixed in the molar ratio of 1 : 1 and a vapour pressure of 350 mm when mixed in the molar ratio of 1 : 2 at the same temperature. The vapour pressures of the two pure liquids X and Y respectively are ______.


A solution of a non-volatile solute in water freezes at −0.30°C. The vapour pressure of pure water at 298 K is 23.51 mm Hg and Kf for water is 1.86 degree/mol. The vapour pressure of rain solution at 298 K is ______ mm Hg.


If the weight of the non-volatile solute urea (NH2–CO–NH2) is to be dissolved in 100 g of water, in order to decrease the vapour-pressure of water by 25%, then the weight of the solute will be ______ g.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×