Advertisements
Advertisements
Question
The circuit diagram given below shows the combination of three resistors R1, R2 and R3:
Find :
(i) total resistance of the circuit.
(ii) total current flowing in the circuit.
(iii) the potential difference across R1.
Advertisements
Solution
(i) As shown in the figure, the resistors R2 and R3 are connected in parallel. Their total resistance is given by:
1/R = 1/R2+ 1/R3
Here, R2 = 3 Ω
R3 = 6 Ω
So,
1/R = 1/3 + 1/6
Or 1/R = (2+1)/6
1/R = 3/6
R = 2 Ω
This resistance is in series with the resistor, R1.
Total resistance = 2 Ω + R1
R1 = 4 Ω
Therefore, total resistance = 2 Ω + 4 Ω = 6 Ω
(ii) The current through the circuit can be calculated as follows:
Current, I = V / R
I = (12 / 6) A
I = 2 A
(iii) The potential difference across R1 = 2 A x 4 Ω = 8 V
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Draw the electrical symbols of the following components and state its use:
Ammeter.
What is the unit of electric current?
What is the conventional direction of the flow of electric current? How does it differ from the direction of flow electrons?
In the circuit shown below, the voltmeter reads 10 V.

(a) What is the combined resistance?
(b) What current flows?
(c) What is the p.d. across 2 Ω resistor?
(d) What is the p.d. across 3 Ω resistor?
You can given one hundred 1 Ω resistors. What is the smallest and largest resistance you can make in a circuit using these?
In which of the following cases more electrical energy is consumed per hour?
(i) A current of 1 ampere passed through a resistance of 300 ohms.
(ii) A current of 2 amperes passed through a resistance of 100 ohms.
The following circuit diagram shows three resistors 2 Ω, 4 Ω and R Ω connected to a battery of e.m.f 2V and internal resistance 3 Ω. If the main current of 0.25 A flows through the circuit, find:
- the p.d. across the 4 Ω resistors,
- the p.d. across the internal resistance of the cell,
- the p.d. across the R Ω or 2 Ω resistors, and
- the value of R.

Two resistors P and Q of the same material and length but of different thickness are connected in parallel to a battery. The cross- sectional area of P is twice that of Q. What is the ratio of
(a) The resistance of P to the resistance of Q?
(b) The current in P to the current in Q?
Two cells each having an e.m.f. of 2 V and an internal resistance of 2Ω are
connected (a) In series, and ( b) In para 1le l as shown in fig. . What is the
current flowing through the cir cu it in each_ case?

60 joules of heat was dissipated in a resistor when 20 C flowed for 5 s. Calculate:
(a) P.d. across the resistor,
(b) Resistance of the resistor, and
(c) Average power dissipated in the resistor.
An auto lamp is joined to a battery of e.m.f. 4 V and internal resistance 2.5Ω. A steady current of 0.5 A flows through the circuit. Calculate the
(a) Total energy provided by battery in 10 minutes,
(b) Heat dissipated in the bulb in 10 minutes.
Three heaters each rated 250 W, 100 V are connected in parallel to a 100 V supply. The resistance of each heater
An electric kettle is rated 2.5 kW, 250 V. Find the cost of running the kettle for two hours at Rs. 5.40 per unit.
Define an electric current.
Conventionally, the direction of the current is taken as:
