Advertisements
Advertisements
Question
Plot a graph to show the variation of stopping potential with frequency of incident radiation in relation to photoelectric effect.
Advertisements
Solution 1
Due to increase in frequency there is increase in K.E. of electron.

So stopping potential increases with increase in frequency of incides ralation.
Solution 2

Solution 3

RELATED QUESTIONS
The threshold frequency for a certain metal is 3.3 × 1014 Hz. If light of frequency 8.2 × 1014 Hz is incident on the metal, predict the cut-off voltage for the photoelectric emission.
Light of frequency 7.21 × 1014 Hz is incident on a metal surface. Electrons with a maximum speed of 6.0 × 105 m/s are ejected from the surface. What is the threshold frequency for photoemission of electrons?
If light of wavelength 412.5 nm is incident on each of the metals given below, which ones will show photoelectric emission and why?
| Metal | Work Function (eV) |
| Na | 1.92 |
| K | 2.15 |
| Ca | 3.20 |
| Mo | 4.17 |
A photographic film is coated with a silver bromide layer. When light falls on this film, silver bromide molecules dissociate and the film records the light there. A minimum of 0.6 eV is needed to dissociate a silver bromide molecule. Find the maximum wavelength of light that can be recorded by the film.
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
A light beam of wavelength 400 nm is incident on a metal plate of work function 2.2 eV. (a) A particular electron absorbs a photon and makes two collisions before coming out of the metal. Assuming that 10% of the extra energy is lost to the metal in each collision, find the kinetic energy of this electron as it comes out of the metal. (b) Under the same assumptions, find the maximum number of collisions the electron can suffer before it becomes unable to come out of the metal.
A horizontal cesium plate (φ = 1.9 eV) is moved vertically downward at a constant speed v in a room full of radiation of wavelength 250 nm and above. What should be the minimum value of v so that the vertically-upward component of velocity is non-positive for each photoelectron?
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
In the arrangement shown in the figure, y = 1.0 mm, d = 0.24 mm and D = 1.2 m. The work function of the material of the emitter is 2.2 eV. Find the stopping potential V needed to stop the photocurrent.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
In the case of a photo electric effect experiment, explain the following facts, giving reasons.
The wave theory of light could not explain the existence of the threshold frequency.
In photoelectric effect, the photoelectric current
What do free electrons at the surface of a metal do when radiation falls on the surface, according to the wave picture?
