Advertisements
Advertisements
Question
Photocurrent recorded in the microammeter in an experimental setup of the photoelectric effect vanishes when the retarding potential is more than 0.8 V if the wavelength of incident radiation is 4950 Å. If the source of incident radiation is changed, the stopping potential turns out to be 1.2 V. Find the work function of the cathode material and the wavelength of the second source.
Advertisements
Solution
Data: VO = 0.8 V, λ = 4950 Å = 4.950 x 10-7 m, `"V"_"O"'` = 1.2 V, h = 6.63 × 10-34 J.s, c = 3 × 108 m/s
1. `"V"_"O""e" = "hv" - phi = "hc"/lambda - phi`
∴ The work function of the cathode material,
`phi = "hc"/lambda - "V"_"O""e"`
`= ((6.63 xx 10^-34)(3 xx 10^8))/(4.950 xx 10^-7) - (0.8)(1.6 xx 10^-19)`
= 4.018 × 10-19 - 1.28 × 10-19
= 2.738 × 10-19 J
`= (2.738 xx 10^-19 "J")/(1.6 xx 10^-19 "J"//"eV")`
= 1.711 eV
2. `"V"_"O"'"e" = "hc"/(lambda') - phi`
∴ `"hc"/(lambda') = "V"_"O"'"e" + phi`
∴ The wavelength of the second source,
`lambda' = "hc"/("V"_"O"'"e" + phi)`
`= ((6.63 xx 10^-34)(3 xx 10^8))/((1.2)(1.6 xx 10^-19) + 2.738 xx 10^-19)`
`= (19.89 xx 10^-26)/(4.658 xx 10^-19)`
= 4.270 × 10-7 m
= 4270 Å
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
If the frequency of incident light falling on a photosensitive material is doubled, then the kinetic energy of the emitted photoelectron will be ______.
Choose the correct option.
Polychromatic (containing many different frequencies) radiation is used in an experiment on the photoelectric effect. The stopping potential ______.
Can microwaves be used in the experiment on photoelectric effect?
State Einstein photoelectric equation.
What is the photoelectric effect? Define stopping potential and photoelectric work function.
The energy of the incident photon on the metal surface is 3 W and then 5 W, where W is the work function for that metal. The ratio of velocities of emitted photoelectrons is ______.
The following graph shows the stopping potential V0 versus frequency v for photoelectric emission from two metals A and B. The slope of each of the lines gives ______
When a light of wavelength 4000 Å falls on a photoelectric emitter, photoelectrons are liberated. For another emitter, light of wavelength 6000 Å is sufficient for photo emission. The work functions of the two emitters are in the ratio of ____________.
A metal surface is illuminated by light of given intensity and frequency to cause photoemission. If the intensity of illumination is reduced to one-fourth of its original value then the maximum KE of the emitted photoelectrons would be ______.
The work function of a metal is 1.6 x 10-19 J. When the metal surface is illuminated by the light of wavelength 6400 Å, then the maximum kinetic energy of emitted photo-electrons will be (Planck's constant h = 6.4 x 10-34 Js) ____________.
In photoelectric experiment, if both the intensity and frequency of the incident light are doubled, then the saturation of photoelectric current ______.
A metal surface having work function 'w0' emits photoelectrons when photons of energy 'E' are incident on it. The electron enters the uniform magnetic field (B) in perpendicular direction and moves in circular path of radius 'r'. Then 'r' is equal to (m and e be the mass and charge of electron respectively) ____________.
When the work function of a metal increases, maximum kinetic energy of emitted photoelectrons ____________.
Which one of the following graphs represents the variation of photoelectric current (i) with intensity (I) of the incident light?
The radiation corresponding to the 3 → 2 transition of a hydrogen atom falls on a gold surface to generate photoelectrons. These electrons are passed through a magnetic field of 5 × 10-4 T. Assume that the radius of the largest circular path followed by these electrons is 7 mm, and the work function of the metal is ______.
(Mass of electron = 9.1 × 10-31 kg)
The radiation emitted, when an electron jumps from n = 3 to n = 2 orbit is a hydrogen atom, falls on a metal to produce photoelectron. The electrons from the metal surface with maximum kinetic energy are made to move perpendicular to a magnetic field of `1/320`T in a radius of 10-3m. Find the 320 work function of metal:
A point isotropic light source of power P = 12 watts is located on the axis of a circular mirror of radius R = 3 cm. If the distance of the source from the centre of the mirror is a = 39 cm and the reflection coefficient of the mirror is α = 0.70 then the force exerted by the light ray on the mirror is ______ × 10-10 N.
For a given photosensitive material and frequency (> threshold frequency) of incident radiation, the photoelectric current varies with the intensity of incident light as:
Two radiations of photons energies 1 eV and 2.5 eV, successively illuminate a photosensitive metallic surface of work function 0.5 eV. The ratio of the maximum speeds of the emitted electrons is ______.
In a photocell, frequency of incident radiation is increased by keeping other factors constant (v > v0), the stopping potential ______.
If the electron in hydrogen atom jumps from second Bohr orbit to ground state and difference between energies of the two states is radiated in the form of photons. If the work function of the material is 4.2 eV, then stopping potential is ______.
[Energy of electron in nth orbit = `-13.6/"n"^2` eV ]
The following graphs show the variation of stopping potential corresponding to the frequency of incident radiation (ν) for a given metal. The correct variation is shown in graph [ν0 = threshold frequency].
|
(A) |
(B) |
|
(C) |
(D) |
Light of two different frequencies whose photons have energies 1.3 eV and 2.8 eV respectively, successfully illuminate a metallic surface whose work function is 0.8 eV. The ratio of maximum speeds of emitted electrons will be ______.
Photoelectric emission is observed from a metallic surface for frequencies ν1 and ν2 of the incident light rays (ν1 > ν2). If the ratio of the maximum value of the kinetic energy of the photoelectrons emitted in the first case to that in the second case is 2 : K, then the threshold frequency of the metallic surface is ______.
The photoelectric threshold for a certain metal surface is 3600 Å. If the metal surface is irradiated by a wavelength of 1100 Å, then kinetic energy of the emitted photoelectrons is ______.
Define photoelectric work function of a metal.




