Advertisements
Advertisements
Question
For the travelling harmonic wave
y (x, t) = 2.0 cos 2π (10t – 0.0080x + 0.35)
Where x and y are in cm and t in s. Calculate the phase difference between oscillatory motion of two points separated by a distance of 0.5 m.
Advertisements
Solution 1
Equation for a travelling harmonic wave is given as:
y (x, t) = 2.0 cos 2π (10t – 0.0080x + 0.35)
= 2.0 cos (20πt – 0.016πx + 0.70 π)
Where,
Propagation constant, k = 0.0160 π
Amplitude, a = 2 cm
Angular frequency, ω= 20 π rad/s
Phase difference is given by the relation:
`phi = kx = 2pi/lambda`
For 0.5 m = 50 cm
Φ = 0.016 π × 50
= 0.8 π rad
Solution 2
The given equation can be drawn be rewritten as under
`"y"(x, "t") = 2.0 cos [2pi (10t - 0.0080x) + 2pi xx 0.35]`
or `"y"(x, "t") = 2.0 cos [2pi xx 0.0080((10"t")/0.0080 - x)+0.7pi]`
Comparing this equation with the standard equation of a travelling harmonic wave.
`(2pi)/lambda = 2pi xx 0.0080` or `lambda = 1/0.0080 "cm"`
= 125 cm
The phase difference between oscillatory motion of two points seperated by a distance `trianglex` is given by
`trianglephi = (2pi)/lambda trianglex`
When `triangle` x = 0.5 m = 50 cm, then
`trianglephi = (2pi)/125 xx 50`
`= 0.8 pi "rad"`
RELATED QUESTIONS
Use the formula `v = sqrt((gamma P)/rho)` to explain why the speed of sound in air increases with humidity.
A hospital uses an ultrasonic scanner to locate tumours in a tissue. What is the wavelength of sound in the tissue in which the speed of sound is 1.7 km s–1? The operating frequency of the scanner is 4.2 MHz.
For the travelling harmonic wave
y (x, t) = 2.0 cos 2π (10t – 0.0080x + 0.35)
Where x and y are in cm and t in s. Calculate the phase difference between oscillatory motion of two points separated by a distance of `(3λ)/4`.
A SONAR system fixed in a submarine operates at a frequency 40.0 kHz. An enemy submarine moves towards the SONAR with a speed of 360 km h–1. What is the frequency of sound reflected by the submarine? Take the speed of sound in water to be 1450 m s–1.
A sine wave is travelling in a medium. The minimum distance between the two particles, always having same speed, is
The equation of a wave travelling on a string stretched along the X-axis is given by
\[y = A e {}^- \left( \frac{x}{a} + \frac{t}{T} \right)^2 .\]
(a) Write the dimensions of A, a and T. (b) Find the wave speed. (c) In which direction is the wave travelling? (d) Where is the maximum of the pulse located at t = T? At t = 2 T?
The displacement of the particle at x = 0 of a stretched string carrying a wave in the positive x-direction is given f(t) = A sin (t/T). The wave speed is v. Write the wave equation.
A wave pulse is travelling on a string with a speed \[\nu\] towards the positive X-axis. The shape of the string at t = 0 is given by g(x) = Asin(x/a), where A and a are constants. (a) What are the dimensions of A and a ? (b) Write the equation of the wave for a general time t, if the wave speed is \[\nu\].
A wave travels along the positive x-direction with a speed of 20 m s−1. The amplitude of the wave is 0⋅20 cm and the wavelength 2⋅0 cm. (a) Write the suitable wave equation which describes this wave. (b) What is the displacement and velocity of the particle at x= 2⋅0 cm at time t = 0 according to the wave equation written? Can you get different values of this quantity if the wave equation is written in a different fashion?
A steel wire fixed at both ends has a fundamental frequency of 200 Hz. A person can hear sound of maximum frequency 14 kHz. What is the highest harmonic that can be played on this string which is audible to the person?
Figure shows an aluminium wire of length 60 cm joined to a steel wire of length 80 cm and stretched between two fixed supports. The tension produced is 40 N. The cross-sectional area of the steel wire is 1⋅0 mm2 and that of the aluminium wire is 3⋅0 mm2. What could be the minimum frequency of a tuning fork which can produce standing waves in the system with the joint as a node? The density of aluminium is 2⋅6 g cm−3 and that of steel is 7⋅8 g cm−3.

The string of a guitar is 80 cm long and has a fundamental frequency of 112 Hz. If a guitarist wishes to produce a frequency of 160 Hz, where should the person press the string?
Use the formula `v = sqrt((gamma P)/rho)` to explain why the speed of sound in air is independent of pressure.
Sound waves of wavelength λ travelling in a medium with a speed of v m/s enter into another medium where its speed is 2v m/s. Wavelength of sound waves in the second medium is ______.
Speed of sound wave in air ______.
A transverse harmonic wave on a string is described by y(x, t) = 3.0 sin (36t + 0.018x + π/4) where x and y are in cm and t is in s. The positive direction of x is from left to right.
- The wave is travelling from right to left.
- The speed of the wave is 20 m/s.
- Frequency of the wave is 5.7 Hz.
- The least distance between two successive crests in the wave is 2.5 cm.
If c is r.m.s. speed of molecules in a gas and v is the speed of sound waves in the gas, show that c/v is constant and independent of temperature for all diatomic gases.
An engine is approaching a cliff at a constant speed. When it is at a distance of 0.9 km from cliff it sounds a whistle. The echo of the sound is heard by the driver after 5 seconds. Velocity of sound in air is equal to 330 ms-1. The speed of the engine is ______ km/h.
Two perfectly identical wires kept under tension are in unison. When the tension in the wire is increased by 1% then on sounding them together 3 beats are heard in 2 seconds. What is the frequency of each wire?
