Advertisements
Advertisements
Question
Explain what would happen if the capacitor given in previous question a 3 mm thick mica sheet (of dielectric constant = 6) were inserted between the plates,
- While the voltage supply remained connected.
- After the supply was disconnected.
Advertisements
Solution
(a) Dielectric constant of the mica sheet, k = 6
Initial capacitance, C = 1.77 × 10−11 F
New Capacitance, C' = kC
= 6 × 1.77 × 10−11
= 106 pF
Supply voltage, V = 100 V
New Capacitance, q' = C'V
= 106 × 100 pC
= 1.06 × 10−8 C
Potential across the plates remains 100 V.
(b) Dielectric constant, k = 6
Initial capacitance, C = 1.77 × 10−11 F
New Capacitance, C' = kC
= 6 × 1.77 × 10−11
= 106 pF
If the supply voltage is removed, then there will be no effect on the amount of charge in the plates.
Charge = 1.77 × 10−9 C
Potential across the plates comes from,
∴ `V' = q/(C')`
= `(1.77 xx 10^-9)/(106 xx 10^-12)`
= 16.7 V
RELATED QUESTIONS
A 600 pF capacitor is charged by a 200 V supply. It is then disconnected from the supply and is connected to another uncharged 600 pF capacitor. How much electrostatic energy is lost in the process?
In the following arrangement of capacitors, the energy stored in the 6 µF capacitor is E. Find the value of the following :
(i) Energy stored in 12 µF capacitor.
(ii) Energy stored in 3 µF capacitor.
(iii) Total energy drawn from the battery.

The energy density in the electric field created by a point charge falls off with the distance from the point charge as
The plates of a capacitor of capacitance 10 μF, charged to 60 μC, are joined together by a wire of resistance 10 Ω at t = 0. Find the charge on the capacitor in the circuit at (a) t = 0 (b) t = 30 μs (c) t = 120 μs and (d) t = 1.0 ms.
A capacitor of capacitance C is connected to a battery of emf ε at t = 0 through a resistance R. Find the maximum rate at which energy is stored in the capacitor. When does the rate have this maximum value?
Each capacitor in figure has a capacitance of 10 µF. The emf of the battery is 100 V. Find the energy stored in each of the four capacitors.

A capacitor with stored energy 4⋅0 J is connected with an identical capacitor with no electric field in between. Find the total energy stored in the two capacitors.
A capacitor of capacitance 100 μF is connected across a battery of emf 6 V through a resistance of 20 kΩ for 4 s. The battery is then replaced by a thick wire. What will be the charge on the capacitor 4 s after the battery is disconnected?
A large conducting plane has a surface charge density `1.0 xx 10^-4 "Cm"^-2` . Find the electrostatic energy stored in a cubical volume of edge 1⋅0 cm in front of the plane.
Figure shows two identical parallel plate capacitors connected to a battery through a switch S. Initially, the switch is closed so that the capacitors are completely charged. The switch is now opened and the free space between the plates of the capacitors is filled with a dielectric of dielectric constant 3. Find the ratio of the initial total energy stored in the capacitors to the final total energy stored.

Obtain the expression for the energy stored in a capacitor connected across a dc battery.
Choose the correct option:
Energy stored in a capacitor and dissipated during charging a capacitor bear a ratio.
A 2µF capacitor is charge to 100 volt and then its plate are connected by a conducting wire. The heat produced is:-
A fully charged capacitor C with initial charge q0 is connected to a coil of self-inductance L at t = 0. The time at which the energy is stored equally between the electric and magnetic fields is ______.
Electrostatic energy of 4 x 10−4 J is stored in a charged 25 pF capacitor. Find the charge on the capacitor.
In a capacitor of capacitance 20 µF, the distance between the plates is 2 mm. If a dielectric slab of width 1 mm and dielectric constant 2 is inserted between the plates, what is the new capacitance?
If the charge on the parallel plate capacitor is increased by 3 C, the energy stored in it increases by 44%. The original charge on the capacitor is ______.
