Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Explain what would happen if the capacitor given in previous question a 3 mm thick mica sheet (of dielectric constant = 6) were inserted between the plates,
- While the voltage supply remained connected.
- After the supply was disconnected.
Advertisements
उत्तर
(a) Dielectric constant of the mica sheet, k = 6
Initial capacitance, C = 1.77 × 10−11 F
New Capacitance, C' = kC
= 6 × 1.77 × 10−11
= 106 pF
Supply voltage, V = 100 V
New Capacitance, q' = C'V
= 106 × 100 pC
= 1.06 × 10−8 C
Potential across the plates remains 100 V.
(b) Dielectric constant, k = 6
Initial capacitance, C = 1.77 × 10−11 F
New Capacitance, C' = kC
= 6 × 1.77 × 10−11
= 106 pF
If the supply voltage is removed, then there will be no effect on the amount of charge in the plates.
Charge = 1.77 × 10−9 C
Potential across the plates comes from,
∴ `V' = q/(C')`
= `(1.77 xx 10^-9)/(106 xx 10^-12)`
= 16.7 V
संबंधित प्रश्न
A 12 pF capacitor is connected to a 50 V battery. How much electrostatic energy is stored in the capacitor?
A 600 pF capacitor is charged by a 200 V supply. It is then disconnected from the supply and is connected to another uncharged 600 pF capacitor. How much electrostatic energy is lost in the process?
Find the charge on the capacitor as shown in the circuit.

Find the ratio of energy stored in the two configurations if they are both connected to the same source.
(a) Find the current in the 20 Ω resistor shown in the figure. (b) If a capacitor of capacitance 4 μF is joined between the points A and B, what would be the electrostatic energy stored in it in steady state?

A 20 μF capacitor is joined to a battery of emf 6.0 V through a resistance of 100 Ω. Find the charge on the capacitor 2.0 ms after the connections are made.
A 100 μF capacitor is joined to a 24 V battery through a 1.0 MΩ resistor. Plot qualitative graphs (a) between current and time for the first 10 minutes and (b) between charge and time for the same period.
How many time constants will elapse before the charge on a capacitors falls to 0.1% of its maximum value in a discharging RC circuit?
A capacitor of capacitance 12.0 μF is connected to a battery of emf 6.00 V and internal resistance 1.00 Ω through resistanceless leads. 12.0 μs after the connections are made, what will be (a) the current in the circuit (b) the power delivered by the battery (c) the power dissipated in heat and (d) the rate at which the energy stored in the capacitor is increasing?
A capacitance C charged to a potential difference V is discharged by connecting its plates through a resistance R. Find the heat dissipated in one time constant after the connections are made. Do this by calculating ∫ i2R dt and also by finding the decrease in the energy stored in the capacitor.
Find the charge on each of the capacitors 0.20 ms after the switch S is closed in the figure.

Each capacitor in figure has a capacitance of 10 µF. The emf of the battery is 100 V. Find the energy stored in each of the four capacitors.

A capacitor of capacitance C is given a charge Q. At t = 0, it is connected to an ideal battery of emf ε through a resistance R. Find the charge on the capacitor at time t.
A large conducting plane has a surface charge density `1.0 xx 10^-4 "Cm"^-2` . Find the electrostatic energy stored in a cubical volume of edge 1⋅0 cm in front of the plane.
Choose the correct option:
Energy stored in a capacitor and dissipated during charging a capacitor bear a ratio.
What fraction of the energy drawn from the charging battery is stored in a capacitor?
Derive an expression for energy stored in a capacitor.
In a capacitor of capacitance 20 µF, the distance between the plates is 2 mm. If a dielectric slab of width 1 mm and dielectric constant 2 is inserted between the plates, what is the new capacitance?
