Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Explain what would happen if the capacitor given in previous question a 3 mm thick mica sheet (of dielectric constant = 6) were inserted between the plates,
- While the voltage supply remained connected.
- After the supply was disconnected.
Advertisements
उत्तर
(a) Dielectric constant of the mica sheet, k = 6
Initial capacitance, C = 1.77 × 10−11 F
New Capacitance, C' = kC
= 6 × 1.77 × 10−11
= 106 pF
Supply voltage, V = 100 V
New Capacitance, q' = C'V
= 106 × 100 pC
= 1.06 × 10−8 C
Potential across the plates remains 100 V.
(b) Dielectric constant, k = 6
Initial capacitance, C = 1.77 × 10−11 F
New Capacitance, C' = kC
= 6 × 1.77 × 10−11
= 106 pF
If the supply voltage is removed, then there will be no effect on the amount of charge in the plates.
Charge = 1.77 × 10−9 C
Potential across the plates comes from,
∴ `V' = q/(C')`
= `(1.77 xx 10^-9)/(106 xx 10^-12)`
= 16.7 V
संबंधित प्रश्न
A 12 pF capacitor is connected to a 50 V battery. How much electrostatic energy is stored in the capacitor?
Find the charge on the capacitor as shown in the circuit.

A capacitance C, a resistance R and an emf ε are connected in series at t = 0. What is the maximum value of (a) the potential difference across the resistor (b) the current in the circuit (c) the potential difference across the capacitor (d) the energy stored in the capacitor (e) the power delivered by the battery and (f) the power converted into heat?
A 20 μF capacitor is joined to a battery of emf 6.0 V through a resistance of 100 Ω. Find the charge on the capacitor 2.0 ms after the connections are made.
How many time constants will elapse before the current in a charging RC circuit drops to half of its initial value? Answer the same question for a discharging RC circuit.
How many time constants will elapse before the energy stored in the capacitor reaches half of its equilibrium value in a charging RC circuit?
A capacitor of capacitance C is connected to a battery of emf ε at t = 0 through a resistance R. Find the maximum rate at which energy is stored in the capacitor. When does the rate have this maximum value?
A capacitor of capacitance 12.0 μF is connected to a battery of emf 6.00 V and internal resistance 1.00 Ω through resistanceless leads. 12.0 μs after the connections are made, what will be (a) the current in the circuit (b) the power delivered by the battery (c) the power dissipated in heat and (d) the rate at which the energy stored in the capacitor is increasing?
Find the charge on each of the capacitors 0.20 ms after the switch S is closed in the figure.

A capacitor with stored energy 4⋅0 J is connected with an identical capacitor with no electric field in between. Find the total energy stored in the two capacitors.
A capacitor of capacitance C is given a charge Q. At t = 0, it is connected to an uncharged capacitor of equal capacitance through a resistance R. Find the charge on the second capacitor as a function of time.
A metal sphere of radius R is charged to a potential V.
- Find the electrostatic energy stored in the electric field within a concentric sphere of radius 2 R.
- Show that the electrostatic field energy stored outside the sphere of radius 2 R equals that stored within it.
A capacitor is charged by a battery and energy stored is 'U'. Now the battery is removed and the distance between plates is increased to four times. The energy stored becomes ______.
What fraction of the energy drawn from the charging battery is stored in a capacitor?
Prove that, if an insulated, uncharged conductor is placed near a charged conductor and no other conductors are present, the uncharged body must be intermediate in potential between that of the charged body and that of infinity.
In a capacitor of capacitance 20 µF, the distance between the plates is 2 mm. If a dielectric slab of width 1 mm and dielectric constant 2 is inserted between the plates, what is the new capacitance?
If the charge on the parallel plate capacitor is increased by 3 C, the energy stored in it increases by 44%. The original charge on the capacitor is ______.
A parallel combination of two capacitors of capacities ‘C’ and ‘`C/3`’ respectively is connected across a battery of 12 volt. When both capacitors are fully charged, the charge and energy stored in them is Q1, Q2 and E1, E2 respectively. Then the ratio of (E1 − E2) to (Q1 − Q2) is ______.
