Advertisements
Advertisements
Question
Calculate the pH of the following solutions:
0.3 g of Ca(OH)2 dissolved in water to give 500 mL of solution.
Advertisements
Solution
Strength of Ca(OH)2 = `0.3/500 xx 1000`
= 0.6 gL-1
Molar mass of Ca(OH)2 = 40 + 32 + 2 = 74
Molarity of Ca(OH)2 = `0.6/74` = 8.11 x 10-3M
1 mole of Ca(OH)2 = `0.6/74` = 8.11 x 10-3 M
1 mole of Ca(OH)2 on dissociation produces
two moles of OH-1 ions.
`therefore ["OH"^-] = 2xx8.11xx10^(-3)"M"`
= `16.22 x 10^(-3)"M"`
But `["H"^+]["OH"^-] = "k"_"w" = 1 xx 10^(-14)`
`therefore ["H"^+] = (1 xx 10^(-14))/["OH"^-] = (1 x 10^(-14))/(16.22 xx 10^(-3))`
= `6.16 xx 10^(-3)`M
Now pH = `- log["H"^+]`
= `- log[6.16 xx 10^(-13)]`
= `- [log 6.16 + log^(-13)]`
= `- [0.7896 - 13]`
`= 12.2104`
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Assuming complete dissociation, calculate the pH of the following solution:
0.002 M KOH
Calculate the pH of the following solution:
0.3 g of NaOH dissolved in water to give 200 mL of solution.
If 0.561 g of KOH is dissolved in water to give 200 mL of solution at 298 K. Calculate the concentrations of potassium, hydrogen and hydroxyl ions. What is its pH?
Calculate the pH of the resultant mixtures: 10 mL of 0.01M H2SO4 + 10 mL of 0.01M Ca(OH)2.
Calculate the pH of the resultant mixtures: 10 mL of 0.1M H2SO4 + 10 mL of 0.1M KOH
The CORRECT match between transition metal ion and its colour in aqueous solution.
The pH of a monoacidic weak base is 11.5. The concentration of OH− ions in this solution is ____________ M.
What is the pH of 0.01 M solution of ammonium hydroxide which is 10% dissociated?
The number of ions given by Na3[Fe(CN)6] in aqueous solution is ____________.
The concentration of hydroxide ion in a water sample is found to be 2.5 × 10−6 M. Identify the nature of the solution.
Calculate the pH of 1.5 × 10−3 M solution of Ba(OH)2.
Calculate the pH of a buffer solution containing 0.1 M CH3COOH and 0.05 M CH3COONa. Dissociation constant of CH3COOH is 1.8 × 10-5 at 25°C.
Derive a relationship between pH and pOH.
Define pOH.
Define pOH.
Derive the relation pH + pOH = 14.
Derive the relation pH + pOH = 14.
Define pH.
Which from the following compound in aqueous medium having minimum pH?
