Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Calculate the pH of the following solutions:
0.3 g of Ca(OH)2 dissolved in water to give 500 mL of solution.
Advertisements
उत्तर
Strength of Ca(OH)2 = `0.3/500 xx 1000`
= 0.6 gL-1
Molar mass of Ca(OH)2 = 40 + 32 + 2 = 74
Molarity of Ca(OH)2 = `0.6/74` = 8.11 x 10-3M
1 mole of Ca(OH)2 = `0.6/74` = 8.11 x 10-3 M
1 mole of Ca(OH)2 on dissociation produces
two moles of OH-1 ions.
`therefore ["OH"^-] = 2xx8.11xx10^(-3)"M"`
= `16.22 x 10^(-3)"M"`
But `["H"^+]["OH"^-] = "k"_"w" = 1 xx 10^(-14)`
`therefore ["H"^+] = (1 xx 10^(-14))/["OH"^-] = (1 x 10^(-14))/(16.22 xx 10^(-3))`
= `6.16 xx 10^(-3)`M
Now pH = `- log["H"^+]`
= `- log[6.16 xx 10^(-13)]`
= `- [log 6.16 + log^(-13)]`
= `- [0.7896 - 13]`
`= 12.2104`
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
The pH of a sample of vinegar is 3.76. Calculate the concentration of hydrogen ion in it.
Assuming complete dissociation, calculate the pH of the following solution:
0.005 M NaOH
Assuming complete dissociation, calculate the pH of the following solution:
0.002 M KOH
Calculate the pH of the resultant mixtures: 10 mL of 0.1M H2SO4 + 10 mL of 0.1M KOH
The pH of 10−8 M of HCl is ______.
Answer the following in one sentence:
The pH of a solution is 6.06. Calculate its H+ ion concentration.
Define pH.
What is the pH of 0.01 M solution of ammonium hydroxide which is 10% dissociated?
The percentage of pyridine (C5H5N) that forms pyridinium ion (C5H5NH) in a 0.10 M aqueous pyridine solution (Kb for C5H5N = 1.7 × 10−9) is ____________.
Derive the relationship between pH and pOH.
Calculate the pH of a buffer solution containing 0.1 M CH3COOH and 0.05 M CH3COONa. Dissociation constant of CH3COOH is 1.8 × 10-5 at 25°C.
The degree of dissociation of 0.1 M monobasic acid is 0.4%. Its dissociation constant is ______.
Calculate the pH of the buffer solution containing 0.5 mol NaF and 0.015 mol HF per litre. [pKa = 3.1427].
Define pOH.
Define pOH.
Define pOH.
Define pH.
Define pH.
Derive the relation pH + pOH = 14.
Define pOH.
