Advertisements
Advertisements
Question
An electric heater of power 600 W raises the temperature of 4.0 kg of a liquid from 10.0℃ to 15.0℃ in100 s. Calculate:
- the heat capacity of 4.0 kg of liquid,
- the specific heat capacity of the liquid.
Advertisements
Solution
Power of heater P = 600 W
t = 100 S
Mass of liquid m = 4.0 kg
Change in temperature of liquid = (15 − 10)°C = 5°C (or 5 K)
Time taken to raise its temperature = 100 s
(i) Heat capacity of liquid C' = `"Q"/(Δ"T")`
∴ C' = `60000/5`
= 12000 JK-1 or 1.2 × 104 JK-1
(ii) Specific heat capacity of liquid C = ?
C = `"Q"/("m"Δ"T")`
= `60000/(4 xx 5)`
= 3 × 103 J Kg-1°C-1
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The coolant in a chemical or a nuclear plant (i.e., the liquid used to prevent the different parts of a plant from getting too hot) should have high specific heat.
The specific heat capacity of water is :
45 g of water at 50°C in a beaker is cooled when 50 g of copper at 18° C is added to it. The contents are stirred till a final constant temperature is reached. Calculate this final temperature. The specific heat capacity of copper is 0.39 J g-1K-1 and that of water is 4.2 J g-1K-1. State the assumption used.
State the impact of global warming on life on the earth.
What impact will global warming have on the health of the affected population?
A. hot solid of mass 60 g at 100°C is placed in 150 g of water at 20° C. The final steady temperature recorded is 25°C. Calculate the specific heat capacity of the solid. [Specific heat capacity of water = 4200 J kg-1 °C-1]
Solve the following problem.
Specific latent heat of vaporization of water is 2.26 × 106 J/kg. Calculate the energy needed to change 5.0 g of water into steam at 100 ºC.
Explain how heat capacity of a solid can be determined by the method of mixture.
The molar specific heats of an ideal gas at constant pressure and volume are denoted by Cp and Cv, respectively. If `gamma = "C"_"p"/"C"_"v"` and R is the universal gas constant, then Cv is equal to ______.
Two blocks P and Q of different metals having their mass in the ratio 2 : 1 are given same amount of heat. Their temperature rises by same amount. Compare their specific heat capacities.
