Advertisements
Advertisements
Question
45 g of water at 50°C in a beaker is cooled when 50 g of copper at 18° C is added to it. The contents are stirred till a final constant temperature is reached. Calculate this final temperature. The specific heat capacity of copper is 0.39 J g-1K-1 and that of water is 4.2 J g-1K-1. State the assumption used.
Advertisements
Solution
Mass of water (m1) = 45 g
Temperature of water (T1) = 50°C
Mass of copper (m2) = 50 g
temperature of copper (T2) = 18°C
Final temperature (T) = ?
The specific heat capacity of the copper c2 = 0.39 J/g/K
The specific heat capacity of water c1 = 4.2 J/g/K
m1c1 (T1 - T) = m2 c2 (T - T2)
`"T" = ("m"_1"c"_1 "T"_1 + "m"_2 "c"_2"T"_2) /("m"_2 "c"_2 + "m"_1"c"_1 )`
`T = (45 xx 4.2 xx 50 + 50 xx 0. 39 xx 18)/ (45 xx 4.2 + 50 xx 0.39)`
= `9801 / 208.5`
T = 47°C
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A mass m1 of a substance of specific heat capacity c1 at temperature t1 is mixed with a mass m2 of other substance of specific heat capacity c2 at a lower temperature t2. Deduce the expression for the temperature t of the mixture. State the assumption made, if any.
Explain the term boiling ?
(i) State whether the specific heat capacity of a substance remains the same when its state changes from solid to liquid.
(ii) Give one example to support your answer.
Write two advantages of high specific heat capacity of water.
Why are athletes advised to put on extra clothes after competing on event?
If 'f' is the number of degrees of freedom of a molecule of a gas and ratio of molar specific heats of a gas, ϒ = 1 + `2/"f"` where ϒ = Cp/Cv. The ratio of 'ϒ' for monoatomic gas to 'ϒ' for (rigid) f diatomic gas is ______.
Two metals A and B have specific heat capacities in the ratio 2:3. If they are supplied same amount of heat then
Which metal piece will have greater mass if the rise in temperature is the same for both metals?
Two cylinders of equal height and radius are made of copper and aluminum. Which of them conducts heat faster?
A geyser heats water flowing at a rate of 2.0 kg per minute from 30°C to 70°C. If the geyser operates on a gas burner, the rate of combustion of fuel will be ______ g min-1.
[Heat of combustion = 8 × 103 Jg-1 Specific heat of water = 4.2 Jg-1°C-1]
A 0.2 kg metal at 150°C is placed in a copper calorimeter (water equivalent 0.025 kg) with 150 cm³ water at 27°C. Final temperature is 40°C. Find the specific heat of the metal.
