Advertisements
Advertisements
Question
An electric circuit consisting of a 0.5 m long nichrome wire XY, an ammeter, a voltmeter, four cells of 1.5 V each and a plug key was set up.
Following graph was plotted between V and I values:
What would be the values of `V/I` rations when the potential difference is 0.8 V, 1.2 V and 1.6 V respectively?
What conclusion do you draw from these values?
What is the resistance of the wire?
Advertisements
Solution
When potential difference = 0.8 V, current = 0.32 A.
`V/I=0.8/0.32`
`V/I = 2.5`
When potential difference = 1.2 V, current = 4.8 A.
`V/I= 12/48`
`V/I=2.5`
When/ /potential difference = 1.6 V, current = 6.4 A.
`V/I= 1.6/6.4 `
`V/I =2.5`h V-I graph is a straight line with a constant slope of 2.5.
The resistance of the wire is 2.5 Ω.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Fill in the blank:
To increase the effective resistance in a circuit the resistors are connected in _____________.
Choose the correct alternative and rewrite the following sentence.
When the resistance of a conductor increases, the current will ________ increase.
Three 2 V cells are connected in series and used as a battery in a circuit.
What is the p.d. at the terminals of the battery?
The atoms of copper contain electrons and the atoms of rubber also contain electrons. Then why does copper conduct electricity but rubber does not conduct electricity?
A student made an electric circuit shown here to measure the current through two lamps.
Are the lamps in series or parallel?
(a) Are the lamps in series or parallel?
(b) The student has made a mistake in this circuit. What is the mistake?
(c) Draw a circuit diagram to show the correct way to connect the circuit. Use the proper circuit symbols in your diagram.

State the factors on which the strength of electric current flowing in a given conductor depends.
State two differences between the e.m.f and terminal voltage of a cell.
In the network shown in the following adjacent Figure, calculate the equivalent resistance between the points.
- A and B
- A and C

Define the following:
Super conductors
An electric oven is rated as 1.5 kW, 250 V. If it is connected to a 250 V mains, calculate the
(a) Current drawn,
(b) Energy consumed in 20 hours,
(c) Cost of energy consumed in 20 hours at the rate of Re. 1 per unit.
An electric iron is rated 750 W, 230 V. Calculate the electrical energy consumed by the press in 16 hours.
Kilowatt hour is the unit of
The SI unit for electric current is the coulomb.
One unit of electrical energy consumed is equal to 1000 kilowatt-hour.
