English

An electric bulb is rated 250 W, 230 V. Calculate: i. the energy consumed in one hour ii. the time in which the bulb will consume 1.0 kWh energy when connected to 230 V mains.

Advertisements
Advertisements

Question

An electric bulb is rated 250 W, 230 V. Calculate:

  1. the energy consumed in one hour
  2. the time in which the bulb will consume 1.0 kWh energy when connected to 230 V mains.
Numerical
Advertisements

Solution

Power P = 250 W,

t = 1 hr = 3600 S

  1. ∴ Energy consumed W = P × t
    = 250 × 3600
    = 900000 J
    W = 9 × 105 J
  2. 1.0 kWh = 36 × 105 J
    ∴ t in hours = `(36 xx 10^5)/(9 xx 10^5)`
    = 4 hours
shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 8: Current Electricity - EXERCISE - 8(C) [Page 213]

APPEARS IN

Selina Physics [English] Class 10 ICSE
Chapter 8 Current Electricity
EXERCISE - 8(C) | Q 13. | Page 213
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×