English

An AC circuit consists of only an inductor of inductance 2 H. If the current is represented by a sine wave of amplitude 0.25 A and frequency 60 Hz, calculate the effective

Advertisements
Advertisements

Question

An AC circuit consists of only an inductor of inductance 2 H. If the current is represented by a sine wave of amplitude 0.25 A and frequency 60 Hz, calculate the effective potential difference across the inductor. (π = 3.142)

Answer in Brief
Advertisements

Solution

Data: L = 2H, i0 = 0.25A, f = 60 Hz, n = 3.142

ωL = 2πfL = 2(3.142)(60)(2) = 754.1 Ω

The effective potential difference across the inductor = `omega"Li"_"rms" = omega"L" "i"_0/sqrt2`

`= ((754.1)(0.25))/1.414 = 133.3 "V"`

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 13: AC Circuits - Exercises [Page 305]

APPEARS IN

Balbharati Physics [English] Standard 12 Maharashtra State Board
Chapter 13 AC Circuits
Exercises | Q 15. | Page 305

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

A resistor of 500 Ω and an inductance of 0.5 H are in series with an AC source which is given by V = `100 sqrt2` sin (1000 t). The power factor of the combination is ______.


In a series LCR circuit, the phase difference between the voltage and the current is 45°. Then the power factor will be ______.


What is wattles current?


When an AC source is connected to an ideal inductor show that the average power supplied by the source over a complete cycle is zero.


Prove that an ideal capacitor in an AC circuit does not dissipate power


(a) An emf e = e0 sin ωt applied to a series L - C - R circuit derives a current I = I0sinωt in the circuit. Deduce the expression for the average power dissipated in the circuit.
(b) For circuits used for transporting electric power, a low power factor implies large power loss in transmission. Explain.


An AC source generating a voltage e = e0sinωt is connected to a capacitor of capacitance C. Find the expression for the current i flowing through it. Plot a graph of e and i versus ωt.


A 25 μF capacitor, a 0.10 H inductor, and a 25Ω resistor are connected in series with an AC source whose emf is given by e = 310 sin 314 t (volt). What is the frequency, reactance, impedance, current, and phase angle of the circuit?


A 100 μF capacitor is charged with a 50 V source supply. Then source supply is removed and the capacitor is connected across an inductance, as a result of which 5A current flows through the inductance. Calculate the value of the inductance.


What is meant by wattles current?


Give any one definition of power factor.


L-C-R series circuit contains a resistance of 10 Ω and self-inductance 0.4 H connected in series with variable capacitor across 60 V and 50 Hz supply. The value of capacity at resonance will be π2 = 10.


An alternating e.m.f. of 0.2 V is applied across an LCR series circuit having R = 4 `Omega`, C = 80 µF and L = 200 mH. At resonance the voltage drop across the inductor is ____________.


In series 'LR' circuit and in series 'RC' circuit, same current is flowing. If the frequency of e.m.f. of a.c. is increased for both the circuits, the impedance will ____________.


In series LCR circuit, resistance is 18 `Omega` and impedance is 33 `Omega`. An r.m.s. voltage of 220 V is applied across the circuit. The true power consumed in a.c. circuit is ____________.


In LCR series circuit, an alternating e.m.f. 'e' and current 'i' are given by the equations e = 100 sin (100 t) volt,

`"i" = 100  "sin" (100"t" + pi/3)"mA"`.

The average power dissipated in the circuit will be ____________.


An e.m.f. E = E0 sin `omega`t is applied to a circuit containing 'L' and 'R' in series. If XL = R, then the power dissipated in the circuit is ____________.


In a series LR circuit XL = R and power factor of the circuit is P1. When capacitor with capacitance C such that XL= XC is put in series, the power factor becomes P2. The ratio `"P"_1/"P"_2` is ______. 


What is the average value of alternating current over a complete cycle?


The power factor of LCR circuit is ______.


The effective capacitor between A and B in the following circuit is ______.


Where is the power dissipated in an alternating current circuit?


In an a.c. circuit, voltage and current are given by:

V = 100 sin (100 t) V and I = `100 sin (100 t + pi/3)` mA respectively.

The average power dissipated in one cycle is:


What is the power in a DC circuit?


Why is power delivered to an AC circuit not simply the product of voltage and current magnitudes?


What is the phase angle in a pure resistive circuit?


What is the average power when \[\cos\phi=0\]?


In the instantaneous-power expression, what does \[I_m\] represent?


In a circuit where current lags voltage, which ratio gives the power factor?


Which component of current is along the applied voltage \[V\]?


Why is \[I_q\] called the wattless component?


After the lagging and leading wattless currents cancel, what is the effective power?


For a series LCR circuit with \[R=3\,\Omega\], \[L=25.48\,\mathrm{mH}\], \[C=796\,\mu\mathrm{F}\], and frequency \[50\,\mathrm{Hz}\], what is the inductive reactance?


For a series LCR circuit with \[C=796\,\mu\mathrm{F}\] and frequency \[50\,\mathrm{Hz}\], what is the capacitive reactance?


What phase difference is obtained from \[\phi=\tan^{-1}((X_C-X_L)/R)\] when \[X_C=4\,\Omega\], \[X_L=8\,\Omega\], and \[R=3\,\Omega\]?


What is the resonance frequency corresponding to \[\omega_0=222.1\,\mathrm{rad/s}\]?


What is the impedance of a series LCR circuit at resonance when \[R=3\,\Omega\]?


What circuit arrangement does a person walk through in a metal detector doorway?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×