Advertisements
Advertisements
Question
A man throws a ball weighing 500 g vertically upwards with a speed of 10 m/s.
- What will be its initial momentum ?
- What would be its momentum at the highest point of its flight ?
Advertisements
Solution
(i) We know that:
Momentum = mass × velocity
= m × v
Here, mass, m = 500 g
We can convert grams (g) to kilograms (kg). A kilogram has 1000 grams.
m = 500 / 1000
m = 0.5 kg
Also, velocity, v =10 m/s
Putting these values in the above formula, we get:
Momentum = 0.5 × 10 = 5 kg.m/s
(ii) Its momentum at the highest point of its flight would be zero. At the maximum height the velocity of the ball is zero.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
state whether momentum is scalar or vector.
What is the total momentum of the bullet and the gun before firing ?
Calculate the momentum of a toy car of mass 200 g moving with a speed of 5 m/s.
State the relation between the momentum of a body and the force acting on it.
A gun of mass 3 kg fires a bullet of mass 30 g. The bullet takes 0.003 s to move through the barrel of the gun and acquires a velocity of 100 m/s. Calculate:
- the velocity with which the gin recoils.
- the force exerted on gunman due to recoil of the gun
The troops (soldiers) equipped to be dropped by parachutes from an aircraft are called paratroopers. Why do paratroopers roll on landing ?
A girl of mass 50 kg jumps out of a rowing boat of mass 300 kg on to the bank, with a horizontal velocity of 3 m/s. With what velocity does the boat begin to move backwards ?
A heavy car A of mass 2000 kg travelling at 10 m/s has a head-on collision with a sports car B of mass 500 kg. If both cars stop dead on colliding, what was the velocity of car B ?
A vessel at rest explodes into three pieces. Two pieces having equal masses fly-off perpendicular to one another with the same velocity 30 meter per second. The third piece has three times mass of each of other piece. The magnitude and direction of the velocity of the third piece will be
A 100 kg gun fires a ball of 1 kg horizontally from a cliff of height 500 m. It falls on the ground at a distance of 400 m from the bottom of the cliff. Find the recoil velocity of the gun. (acceleration due to gravity = 10 ms–2)
