Advertisements
Advertisements
Question
A 100 kg gun fires a ball of 1 kg horizontally from a cliff of height 500 m. It falls on the ground at a distance of 400 m from the bottom of the cliff. Find the recoil velocity of the gun. (acceleration due to gravity = 10 ms–2)
Advertisements
Solution
Given, the mass of the gun (m1) = 100

Mass of the ball (m2) = 1 kg
Height of the cliff = 500 m
Horizontal distance travelled by the ball (x) = 400 m
From `h = 1/2 "gt"^2` .....(∵ Initial velocity in the downward direction is zero)
`500 = 1/2 xx 10 t^2`
`t = sqrt(100)` = 10 s
From `x = ut, u = x/t = 400/10` = 40 m/s
It v is the recoil velocity of gun, then according to the principle of conservation of linear momentum,
m1v = m2u
v = `(m_2u)/m_1 = 1/100 xx 40` = 0.4 m/s
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
From a rifle of mass 4 kg, a bullet of mass 50 g is fired with an initial velocity of 35 m s−1. Calculate the initial recoil velocity of the rifle.
A stream of water flowing horizontally with a speed of 15 m s–1 gushes out of a tube of cross-sectional area 10–2 m2, and hits a vertical wall nearby. What is the force exerted on the wall by the impact of water, assuming it does not rebound?
Name the physical quantity which is considered to be a measure of the quantity of motion of a body.
What is the momentum in kg.m/s of a 10 kg car travelling at (a) 5 m/s (b) 20 cm/s, and (c) 36 km/h ?
Define momentum of a body. On what factors does the momentum of a body depend ?
A man throws a ball weighing 500 g vertically upwards with a speed of 10 m/s.
- What will be its initial momentum ?
- What would be its momentum at the highest point of its flight ?
State the relation between the momentum of a body and the force acting on it.
Which physical principle is involved in the working of a jet aeroplane ?
The velocity of a body of mass 10 kg increases from 4 m/s to 8 m/s when a force acts on it for 2 s.
(a) What is the momentum before the force acts ?
(b) What is the momentum after the force acts ?
(c) What is the gain in momentum per second ?
(d) What is the value of the force ?
State the law of conservation of momentum.
Discuss the conservation of momentum in each of the following cases :
(i) a rocket taking off from ground.
(ii) flying of a jet aeroplane.
Why would an aircraft be unable to fly on the moon ?
A girl of mass 50 kg jumps out of a rowing boat of mass 300 kg on to the bank, with a horizontal velocity of 3 m/s. With what velocity does the boat begin to move backwards ?
A truck of mass 500 kg moving at 4 m/s collides with another truck of mass 1500 kg moving in the same direction at 2 m/s. What is their common velocity just after the collision if they move off together ?
A man wearing a bullet-proof vest stands still on roller skates. The total mass is 80 kg. A bullet of mass 20 grams is fired at 400 m/s. It is stopped by the vest and falls to the ground. What is then the velocity of the man?
A girl riding a bicycle along a straight road with a speed of 5 ms–1 throws a stone of mass 0.5 kg which has a speed of 15 ms–1 with respect to the ground along her direction of motion. The mass of the girl and bicycle is 50 kg. Does the speed of the bicycle change after the stone is thrown? What is the change in speed, if so?
Two blocks P and Q of masses 0.3 kg and 0.4 kg, respectively, are stuck to each other by some weak glue as shown in the figure. They hang together at the end of a spring with a spring constant of k = 200 N/m. The block Q suddenly falls free due to the failure of glue, then the maximum kinetic energy of block P during subsequent motion will be ______ mJ.
