Advertisements
Advertisements
Question
A certain sound has a frequency of 256 hertz and a wavelength of 1.3 m.
1) Calculate the speed with which this sound travels
2) What difference would be felt by a listener between the above sound and another sound traveling at the same speed, but of wavelength 2.6 m?
Advertisements
Solution
1) For first sound, f = 256 Hz and λ = 1.3 m
We know that
Speed v = f x λ = 256 x 1.3
→ v = 332.8 m s-1
Thus, the sound travels with a speed of 332.8 m s-1
2) For the second case, λ = 2.6 m and v = 332.8 m s-1
Frequency, f = `v/lambda = 332.8/2.6`
→ f = 128 Hz
The frequency of the first sound is more that of the second sound.
∴ The first sound will be shriller than the second sound
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
How is the frequency of a stretched string related to its length?
Define wavelength term in relation to a wave.
Define wave velocity term in relation to a wave.
State two differences between the light and sound waves.
Explain how the principle of echo is used by
The dolphin to locate small fish as its prey
Why will an echo not be heard when the distance between the source of the sound and the reflecting surface is 10 m?
Why is an echo not heard when the distance between the source of sound and reflection body is less than 10 m?
The direction of the incident sound, the direction of reflected sound, and the normal are in different Planes.
