Advertisements
Advertisements
Question
A car travels the first 30 km with a uniform speed of 60 km h−1 and the next 30 km with a uniform speed of 40 km h−1. Calculate :
- The total time of journey,
- The average speed of the car.
Advertisements
Solution
Given,
Distance travelled S1 = 30 km
Speed v1 = 60 km h−1
Distance travelled S2 = 30 km
Speed v2 = 40 km h−1
i. As we know,
`"Time" (t) = ("distance" (S))/("speed" (v))`
Substituting the values in the formula above, we get,
`t_1 = S_1/v_1`
= `30/60`
= `1/2` h
t1 = 0.5 h
Converting 0.5 h to min we get,
⇒ t1 = 0.5 × 60 min
⇒ t1 = 30 min
and
`t_2 = S_2/v_2`
= `30/40`
= `3/4` h
t2 = 0.75 h
Converting 0.75 h to min we get,
t2 = 0.75 × 60 min
t2 = 45 min
Total time t = t1 + t2
= 30 min + 45 min
= 75 min
Hence, Total time of journey = 75 min.
ii. As we know,
Total distance S = S1 + S2
= 30 km + 30 km
= 60 km
Hence, Total distance travelled = 60 km.
As we know,
`"Average speed" = "total distance"/"total time taken"`
= `60/1.25`
Average speed = 48 km h−1
Hence, Average speed of the car = 48 km h−1
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Abdul, while driving to school, computes the average speed for his trip to be 20 km h−1. On his return trip along the same route, there is less traffic and the average speed is 30 km h−1. What is the average speed for Abdul’s trip?
A motorcyclist drives from place A to B with a uniform speed of 30 km h-1 and returns from place B to A with a uniform speed of 20 km h-1. Find his average speed.
Write the formula to calculate the speed of a body moving along a circular path. Give the meaning of each symbol which occurs in it.
A train starting from rest moves with a uniform acceleration of 0.2 m/s2 for 5 minutes. Calculate the speed acquired and the distance travelled in this time.
A bus moving along a straight line at 20 m/s undergoes an acceleration of 4 m/s2. After 2 seconds, its speed will be:
The diagram below shows the pattern of the oil on the road at a constant rate from a moving car. What information do you get from it about the motion of the car.

The speed of a car is 72 km h-1. Express it in m s-1.
The velocity-time graph of a moving body is given below in Figure

Total displacement.
Define uniform velocity and give one example.
A motorcyclist drives from A to B with a uniform speed of 30 km h–1 and returns back with a speed of 20 km h–1. Find its average speed.
