Advertisements
Advertisements
Question
A car is travelling 48 km in one hour. The distance travelled by the car in 12 minutes is ______.
Advertisements
Solution
A car is travelling 48 km in one hour. The distance travelled by the car in 12 minutes is 9.6 km.
Explanation:
A car travelling in 1h = 48 km
So, car travelled in 1 min = `48/60` km ...[∵ 1h = 60 min]
Similarly, car travelled in 12 min = `48/60 xx 12 = 48/5` = 9.6 km
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Suppose 2 kg of sugar contains 9 × 106 crystals.
How many sugar crystals are there in
- 5 kg of sugar?
- 1.2 kg of sugar?
Explain the concept of direct variation.
Complite the following table given that x varies directly as y .
| x | 3 | 5 | 7 | 9 |
| y | ... | 20 | 28 | ... |
If the cost of 8 apples is ₹ 56 then the cost of 12 apples is _______
A group of 21 students paid ₹ 840 as the entry fee for a magic show. How many students entered the magic show if the total amount paid was ₹ 1680?
The shadow of a pole with height of 8 m is 6 m. If the shadow of another pole measured at the same time is 30 m, find the height of the pole?
A postman can sort out 738 letters in 6 hours. How many letters can be sorted in 9 hours?
A truck requires 108 liters of diesel for covering a distance of 594 km. How much diesel will be required to cover a distance of 1650 km?
In which of the following case, do the quantities vary directly with each other?
l varies directly as m and l is equal to 5, when `m = 2/3`. Find l when `m = 16/3`.
