मराठी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

The activation energy for the reaction 2HI(g) -> H⁡2⁢(g) + I2⁢(g) is 209.5 kJ mol−1 at 581 K. Calculate the fraction of molecules of reactants having energy equal to or greater than activation energy?

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The activation energy for the reaction \[\ce{2 HI_{(g)} -> H2_{(g)} + I2_{(g)}}\] is 209.5 kJ mol−1 at 581 K. Calculate the fraction of molecules of reactants having energy equal to or greater than activation energy?

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Given: Energy of activation (Ea) = 209.5 kJ mol−1 

Temperature (T) = 581 K

R = 8.314 JK−1 mol−1

Now, the fraction of molecules of reactants having energy equal to or greater than the activation energy is given as:

x = `n/N`

= `e^((-E_a)/(RT))`

ln x = `- (E_a)/(RT)`

or, log x = `-E_a/(2.303  RT)`

= `-(209.5 xx 10^3)/(2.303 xx 8.314  xx 581)`

log x = −18.8323

x = antilog (−18.8323)

= 1.471 × 10−19

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 3: Chemical Kinetics - Intext Questions [पृष्ठ ८४]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
पाठ 3 Chemical Kinetics
Intext Questions | Q 3.9 | पृष्ठ ८४

संबंधित प्रश्‍न

The rate constant for the first-order decomposition of H2O2 is given by the following equation:

`logk=14.2-(1.0xx10^4)/TK`

Calculate Ea for this reaction and rate constant k if its half-life period be 200 minutes.

(Given: R = 8.314 JK–1 mol–1)


What will be the effect of temperature on rate constant?


The rate of the chemical reaction doubles for an increase of 10 K in absolute temperature from 298 K. Calculate Ea.


The decomposition of hydrocarbon follows the equation k = `(4.5 xx 10^11 s^-1) e^(-28000 K//T)`

Calculate Ea.


The decomposition of A into product has value of k as 4.5 × 103 s−1 at 10°C and energy of activation 60 kJ mol−1. At what temperature would k be 1.5 × 104 s−1?


The rate of a reaction quadruples when the temperature changes from 293 K to 313 K. Calculate the energy of activation of the reaction assuming that it does not change with temperature.


Calculate activation energy for a reaction of which rate constant becomes four times when temperature changes from 30 °C to 50 °C. (Given R = 8.314 JK−1 mol−1). 


A first-order reaction is 50% completed in 40 minutes at 300 K and in 20 minutes at 320 K. Calculate the activation energy of the reaction. (Given : log 2 = 0·3010, log 4 = 0·6021, R = 8·314 JK–1 mol–1)


During decomposition of an activated complex:

(i) energy is always released

(ii) energy is always absorbed

(iii) energy does not change

(iv) reactants may be formed


Which of the following statements are in accordance with the Arrhenius equation?

(i) Rate of a reaction increases with increase in temperature.

(ii) Rate of a reaction increases with decrease in activation energy.

(iii) Rate constant decreases exponentially with increase in temperature.

(iv) Rate of reaction decreases with decrease in activation energy.


Why does the rate of a reaction increase with rise in temperature?


What happens to most probable kinetic energy and the energy of activation with increase in temperature?


Total number of vibrational degrees of freedom present in CO2 molecule is


In respect of the eqn k = \[\ce{Ae^{{-E_a}/{RT}}}\] in chemical kinetics, which one of the following statement is correct?


The activation energy of one of the reactions in a biochemical process is 532611 J mol–1. When the temperature falls from 310 K to 300 K, the change in rate constant observed is k300 = x × 10–3 k310. The value of x is ______.

[Given: ln 10 = 2.3, R = 8.3 J K–1 mol–1]


The decomposition of N2O into N2 and O2 in the presence of gaseous argon follows second-order kinetics, with k = (5.0 × 1011 L mol−1 s−1) `"e"^(-(29000  "K")/"T")`. Arrhenius parameters are ______ kJ mol−1.


A first-order reaction is 50% complete in 30 minutes at 300 K and in 10 minutes at 320 K. Calculate activation energy (Ea) for the reaction. [R = 8.314 J K−1 mol−1]

[Given: log 2 = 0.3010, log 3 = 0.4771, log 4 = 0.6021]


It is generally observed that the rate of a chemical reaction becomes double with every 10°C rise in temperature. If the generalisation holds true for a reaction in the temperature range of 298 K to 308 K, what would be the value of activation energy (Ea) for the reaction?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×