Advertisements
Advertisements
Question
When excess lead nitrate solution was added to a solution of sodium sulphate, 15.1g of lead sulphate was precipitated. What mass of sodium sulphate was present in the original solution?
Na2SO4 + Pb(NO3)2 → PbSO4 + 2NaNO3
(H = 1, C = 12, O = 16, Na = 23, S = 32, Pb = 207)
Advertisements
Solution
Na2SO4 + Pb(NO3)2 → PbSO4 + 2NaNO3
molecular weight of Na2SO4 is 142g
molecular weight of PbSO4 is 303g
303g of PbSO4 is formed by 142g of Na2SO4
15.1g of PbSO4 is formed by = 142 X 15.1/303 = 7.1g of Na2SO4.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Potassium nitrate on strong heating decomposes as under :
2KNO3 → 2KNO2 + O2
Calculate : Weight of oxygen formed when 5.05g of potassium nitrate decomposes completely.
(K = 39, 0 = 16, N = 14)
Find the total percentage of oxygen in magnesium nitrate crystal Mg(NO3)2.6H2O.
[H = 1, N = 14, O = 16, Mg = 24]
If the relative molecular mass of A is 90, what is the molecular formula of A?
Concentrated nitric acid oxidizes phosphorous to phosphoric acid according to the following equation :
P + 5HNO3 → H3PO4 + H2O + 5NO2
What mass of phosphoric acid can be prepared from 6 .2 g of phosphorous?
Chlorine, nitrogen, ammonia and sulphur dioxide gases are collected under the same conditions of temperature and pressure.
Copy the following table which gives the volumes of the gases collected, and the number of molecules (X) in 20L of nitrogen.You are to complete the table by giving the number of molecules in th e other gases, in terms of X.
| Gas | Volume(litres) | Number of molecules |
| Chlorine | 10 | |
| Nitrogen | 20 | X |
| Ammonia | 20 | |
| Sulphur dioxide | 5 |
Complete the following calculations. Show working for complete credit :
If the empirical formula of a compound is CH and it has a vapour density of 13, find the molecular formula of the compound.
Which of the following would weigh most?
Which of the following contains maximum number of molecules?
What do you understand by the statement that ‘vapour density of carbon dioxide is 22’?
When heated, potassium permanganate decomposes according to the following equation :
\[\ce{2KMnO4 -> \underset{\text{solid residue}}{K2MnO4 + MnO2} + O2}\]
(a) Some potassium permanganate was heated in the test tube. After collecting one litre of oxygen at room temperature, it was found that the test tube had undergone a loss in mass of 1.32 g. If one litre of hydrogen under the same conditions of temperature and pressure has a mass of 0.0825 g, calculate the relative molecular mass of oxygen.
(b) Given that the molecular mass of potassium permanganate is 158. What volume of oxygen (measured at room temperature) would be obtained by the complete decomposition of 15.8 g of potassium permanganate? (Molar volume at room temperature is 24 litres)
