English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

What is the Largest Average Velocity of Blood Flow in an Artery of Radius 2 × 10–3 M If the Flow Must Remain Laminar? (B) What is the Corresponding Flow Rate

Advertisements
Advertisements

Question

(a) What is the largest average velocity of blood flow in an artery of radius 2 × 10–3 m if the flow must remain laminar? (b) What is the corresponding flow rate? (Take viscosity of blood to be 2.084 × 10–3 Pa s).

Advertisements

Solution 1

a)

Radius of the artery, r = 2 × 10–3 m

Diameter of the artery, d = 2 × 2 × 10–3 m = 4 × 10– 3 m

Viscosity of blood, eta = `2.084 xx 10^(-3)` Pas

Density of blood, ρ = 1.06 × 103 kg/m3

Reynolds’ number for laminar flow, NR = 2000

The largest average velocity of blood is given by the relation:

`V_"arg" = (N_Reta)/(rhod)`

= `(2000xx2.084xx10^(-3))/(1.06xx10^3xx4xx10^(-3))`

= 0.983 m/s

Therefore, the largest average velocity of blood is 0.983 m/s.

b) Flow rate is given by the relation:

`R = pir^2V_"arg"`

`= 3.14 xx (2xx10^(-3))^2 xx 0.983`

`= 1.235 xx 10^(-5) m^3 s^(-1)`

Therefore, the corresponding flow rate is `1.235 xx 10^(-5) m^3 s^(-1)`

shaalaa.com

Solution 2

Here `r = 2 xx 10^(-3) m; D = 2r = 2xx2xx10^(-3) =  4xx 10^(-3) m`

`eta = 2.084 xx 10^(-3) Pa-s; rho = 1.06 xx 10^3 kg m^(-3)`

For flow to be laminar , `N_R = 2000`

a) Now `v_c = `(N_Reta)/rho_D` = (2000xx(2.084xx10^(-3)))/((1.06xx10^3)xx(4xx10^(-3))) = 0.98 "m/s"`

b)Volume flowering per second  =`pir^2v_c = 22/7 xx (2xx10^(-3))^2 xx 0.98 = 1.23 xx 10^(-5) m^3s^(-1)`

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 9: Mechanical Properties of Fluids - Exercises [Page 271]

APPEARS IN

NCERT Physics Part 1 and 2 [English] Class 11
Chapter 9 Mechanical Properties of Fluids
Exercises | Q 26 | Page 271

RELATED QUESTIONS

Fill in the blanks using the word(s) from the list appended with each statement

For solids with elastic modulus of rigidity, the shearing force is proportional to . . . , while for fluids it is proportional to . .. (shear strain / rate of shear strain)


Explain why The size of the needle of a syringe controls flow rate better than the thumb pressure exerted by a doctor while administering an injection


Estimate the speed of vertically falling raindrops from the following data. Radius of the drops = 0.02 cm, viscosity of air = 1.8 × 10−4 poise, g= 9.9 × 10 ms−2 and density of water = 1000 kg m−3.


The unit of viscosity is


What is Reynold’s number? Give its significance.


Define terminal velocity.


Two streamlines cannot cross each other. Why?


Derive Poiseuille’s formula for the volume of a liquid flowing per second through a pipe under streamlined flow.


An incompressible liquid flows through a unifonn cross sectional tube with velocity 20 cm/s. If the thickness of liquid layer is 0.8 cm then velocity of gradient of flow is ____________.


In motors, more viscous oil is used in summer than in winter due to ____________.


Clouds float in the air due to ______.


The velocity of a small ball of mass M and density d, when dropped in a container filled with glycerine becomes constant after some time. If the density of glycerine is `"d"/2` , then the viscous force acting on the ball will be ______.


A spherical solid ball of volume V is made of a material of density ρ1. It is falling through a liquid of density ρ2 (ρ2 < ρ1). Assume that the liquid applies a viscous force on the ball that is proportional to the square of its speed v, i.e., `"F"_"viscous"`= -kv2 (k > 0). The terminal speed of the ball is ______.


The coefficient of apparent expansion of mercury in a glass vessel is 153 × 10-6/°C and in a steel vessel is 144 × 10-6/°C. If α for steel is 12 × 10-6/°C, then that of glass is ______.


A liquid of density ρ and coefficient of viscosity η flows with velocity v through a tube of diameter D. A quantity `"R" = (rho"vD")/η`, determines whether the flow will be streamlined or turbulent. R has the dimension of ______.


Define the coefficient of viscosity.


Define velocity gradient.


An incompressible liquid is flowing through a uniform cross-sectional tube with a velocity 12 cm/ s. If the thickness of liquid layer is 0.8 cm, what is the velocity gradient of that flow of liquid?


State and explain Newton's law of viscosity.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×