English

The Stopping Potential in an Experiment on Photoelectric Effect is 1.5v. What is the Maximum Kinetic Energy of the Photoelectrons Emitted? Calculate in Joules.

Advertisements
Advertisements

Question

The stopping potential in an experiment on photoelectric effect is 1.5V. What is the maximum kinetic energy of the photoelectrons emitted? Calculate in Joules.

Numerical
Advertisements

Solution 1

We know that KEmax  = eV0 

V0 = 1.5V  

     = 1.6 × 10-19 × 1.5 

     = 2.4 × 10-19 J

KE = 2.4  × 10-19 J 

shaalaa.com

Solution 2

Using Einstein's photoelectric equation,

`("K.E".)_"max" = "hv" - phi = "h"("v" - "v"_@)`

⇒ `("K.E".)_"max" = "h"("v" - "v"_@) = "eV"_@`

Where Vo is the stopping potential.

According to the given data,  Vo = 1.5 V

Hence,

`(K.E.)_"max" = "eV"_@ = "e" xx 1.5 "V" = 1.6 xx 10^-19 xx 1.5 "Joules")`

(K.E.)max  = 2.4 × 10-19 Joules

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
2018-2019 (March) 55/3/3

RELATED QUESTIONS

(a) A monoenergetic electron beam with electron speed of 5.20 × 106 m s−1 is subject to a magnetic field of 1.30 × 10−4 T normal to the beam velocity. What is the a radius of the circle traced by the beam, given e/m for electron equals 1.76 × 1011 C kg−1?

(b) Is the formula you employ in (a) valid for calculating the radius of the path of a 20 MeV electron beam? If not, in what way is it modified?


Visible light has wavelengths in the range of 400 nm to 780 nm. Calculate the range of energy of the photons of visible light.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


A photographic film is coated with a silver bromide layer. When light falls on this film, silver bromide molecules dissociate and the film records the light there. A minimum of 0.6 eV is needed to dissociate a silver bromide molecule. Find the maximum wavelength of light that can be recorded by the film.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


Plot a graph to show the variation of stopping potential with frequency of incident radiation in relation to photoelectric effect.


The electromagnetic theory of light failed to explain ______.


Cathode rays can be deflected by


Which phenomena were explained in a natural and satisfactory way by the wave picture of light?


According to wave theory, how should greater radiation intensity affect the energy absorbed by each electron?


How should the maximum kinetic energy of photoelectrons change with increasing intensity, according to wave theory?


What energy must an electron gain to escape from the metal?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×