Advertisements
Advertisements
Question
The size of image of an object by a convex lens of focal length 20 cm is observed to be reduced to `1/3` rd of its size . Find the distance of the object from the optical centre of the lens .
Advertisements
Solution
Given :
`f = 20 "cm" ; ν = 1/3 u "cm" ; u = ?`
we know that ,
`1/f = 1/ν + 1/u`
using sign convensions ,
`1/f = -1/u - 1/ν `
`therefore 1/20 = -1/u - 3/4 = -4/u`
`therefore u = -4 xx 20 = -80 "cm"`
`therefore u = -80 "cm"`
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Where is the image when you look at something in a mirror?
The angle of reflection is equal to the angle of incidence:
(a) always
(b) sometimes
(c) under special conditions
(d) never
A ray of light when passes from glass to air, bends towards the normal.
What is the cause of refraction of light when it passes from one medium to another?
A ray of light A incident from air suffers partial reflection and refraction at the boundary of water.

- Complete the diagram showing (i) the reflected ray B and (ii) the refracted ray C.
- How are the angles of incidence i and refraction r related?
What is atmospheric reflection? Explain with the help of a labelled diagram that the position of a star as seen by us is not its true position.
Observe the given figure and write appropriate phenomenon of light in the box.

The refractive index of four substances A, B, C, and D are 1.31, 1.43, 1.33, 2.4 respectively. The speed of light is maximum in
A pencil when dipped in water in a glass tumbler appears to be bent at the interface of air and water. Will the pencil appear to be bent to the same extent, if instead of water we use liquids like, kerosene or turpentine. Support your answer with reason.
How do twinkling stars occur? (or) what is the cause of the twinkling of stars?
