Advertisements
Advertisements
Question
The diagram shows a uniform metre rule weighing 100gf, pivoted at its centre O. Two weights 150gf and 250gf hang from the point A and B respectively of the metre rule such that OA = 40 cm and OB = 20 cm. Calculate :
the total clockwise moment about O

Advertisements
Solution
Total clockwise moment about O,
=250 gf x 20 cm= 5000 gf cm
RELATED QUESTIONS
What is the SI unit of the moment of force?
A half metre rod is pivoted at the centre with two weights of 20gf and 12gf suspended at a perpendicular distance of 6 cm and 10 cm from the pivot respectively as shown below.

1) Which of the two forces acting on the rigid rod causes clockwise moment?
2) Is the rod in equilibrium?
3) The direction of 20 kgf force is reversed. What is the magnitude of the resultant moment of the forces on the rod?
Moment of force = force × perpendicular distance of force – from the pivoted point.
State one way to decrease the moment of a given force about a given axis of rotation.
State Newton's third law of motion.
What do you understand by the clockwise and anticlockwise moment of force? When is it taken positive?
Classify the following amongst contact and non-contact forces.
Frictional force
A wheel of diameter 3 m is shown in fig. 2 with axle at 0. A force F = 8 N is applied at Q in the direction shown in figure. Calculate the moment of force about:
(i) centre o, and
(ii) point p.

A jack screw is provided with a long arm. Explain why?
State one factor on which the magnitude of a non-contact force depends. How does the magnitude of a non-contact force change along with distance?
