Advertisements
Advertisements
Question
The average work done by a human heart while it beats once is 0.5 J. Calculate the power used by heart if it beats 72 times in a minute.
Advertisements
Solution
P = `(W.D)/"time"`
W.D in 1 heartbeat = 0.5 J
W.D in 72 heartbeats = 0.5 × 72 = 36 J
Time = 1 minute = 60s
∴ P = `(WD)/t = 36/60 = 6/10` = 0.6 W
As a result, the power consumed by the heart is 0.6 W.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A body is moving unidirectionally under the influence of a source of constant power. Its displacement in time t is proportional to ______.
A pump on the ground floor of a building can pump up water to fill a tank of volume 30 m3 in 15 min. If the tank is 40 m above the ground, and the efficiency of the pump is 30%, how much electric power is consumed by the pump?
A family uses 8 kW of power.
- Direct solar energy is incident on the horizontal surface at an average rate of 200 W per square meter. If 20% of this energy can be converted to useful electrical energy, how large an area is needed to supply 8 kW?
- Compare this area to that of the roof of a typical house.
The S.I. unit of power is ..........
Two coolies A and B do some work in time 1 minute and 2 minute respectively. The power spent is
1 H.P. is equal to
It takes 20 s for a girl A to climb up the stairs while girl B takes 15 s for the same job. Compare the work done .
Name the physical quantity which is measured in calorie. How is it related to the S.I. unit of the quality?
Differentiate between watt and watt hour.
If a 1200 W electric iron is used daily for 30 minutes, how much total electricity is consumed in the month of April?
Define power.
Water falls from a height of 60 m at the rate of 15 kg/s to operate a turbine. The losses due to frictional force are 10% of the input energy. How much power is generated by the turbine? (g = 10 m/s2)
Calculate the power of a crane in watts, which lifts a mass of 100 kg to a height of 10 m in 20s.
Sand is being dropped from a stationary dropper at a rate of 0.5 kgs-1 on a conveyor belt moving with a velocity of 5 ms-1. The power needed to keep belt moving with the same velocity will be ______.
Name the quantity which is measured in kWh.
At any instant of time t, the displacement of any particle is given by 2t – 1 (SI unit) under the influence of force of 5N. The value of instantaneous power is (in SI unit):
