Advertisements
Advertisements
Question
Silicon (Si = 28) forms a compound with chlorine (Cl = 35.5) in which 5.6 g of silicon combines with 21.3 g of chlorine. Calculate the empirical formula of the compound.
Advertisements
Solution
Mass of silicon in the given compound = 5.6 g
Mass of the chlorine in the given compound = 21.3 g
The total mass of the compound = (5.6 g + 21.3)g = 26.9 g
% age of silicon in the compound = `56/26.9 × 100` = 20.82%
% age of chlorine in the compound = `21.2/26.9 × 100` = 79.18%
| Element | % age | At. wt. | Atomic ratio | Simplest ratio |
| Si | 20.82 | 28 | `20.82/28` = 0.74 | `0.74/0.74` = 1 |
| Cl | 79.18 | 35.5 | `79.18/35.5` = 2.23 | `2.23/0.74` = 3 |
∴ The empirical formula of the given compound = SiCl3
RELATED QUESTIONS
If the empirical formula of a compound is CH and it has a vapor density of 13, find the molecular formula of the compound.
Give the empirical formula of C6H6.
Give the empirical formula of: C6H12O6
A compound contains 87.5% by mass of nitrogen and 12.5% by mass of hydrogen. Determine the empirical formula of this compound.
The empirical formula of a compound is C2H5. Its vapour density is 29. Determine the relative molecular mass of the compound and hence its molecular formula.
Determine the empirical formula of the compound whose composition by mass is 42% nitrogen, 48% oxygen and 9% hydrogen.[N=14,O=16,H=1]
The percentage composition of sodium phosphate, as determined by analysis is : 42.1% Na, 18.9% P, 39% of O. Find the empirical formula of the compound.
[H =1, N =14, Na = 23, P = 31, Cl = 35.5, Pt = 195]
A compound 'X' consists of 4.8% of C and 95.2% of Br by mass.
Determine the empirical formula of this compound.
[C = 12, Br = 80]
Find the percentage of mass water in Epsom salt MgSO4.7H2O.
Calculate:
Write the empirical formula of C8H18.
