English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

Radiation from hydrogen discharge tube falls on a cesium plate. Find the maximum possible kinetic energy of the photoelectrons. Work function of cesium is 1.9 eV.

Advertisements
Advertisements

Question

Radiation from hydrogen discharge tube falls on a cesium plate. Find the maximum possible kinetic energy of the photoelectrons. Work function of cesium is 1.9 eV.

Sum
Advertisements

Solution

Given:

Work function of cesium, Ø = 1.9 eV​
Energy of photons coming from the discharge tube, E = 13.6 eV

Let maximum kinetic energy of photoelectrons emitted be K.

From the Einstein's photoelectric equation, we know that the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted is given by

K = E − Ø

   = 13.6 eV − 1.9 ev 

   = 11.7 eV​

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 21: Bohr’s Model and Physics of Atom - Exercises [Page 385]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Vol. 2 [English] Class 11 and 12
Chapter 21 Bohr’s Model and Physics of Atom
Exercises | Q 40 | Page 385

RELATED QUESTIONS

Explain, giving reasons, which of the following sets of quantum numbers are not possible.

  1. n = 0, l = 0, ml = 0, ms = + ½
  2. n = 1, l = 0, ml = 0, ms = – ½
  3. n = 1, l = 1, ml = 0, ms = + ½
  4. n = 2, l = 1, ml = 0, ms = – ½
  5. n = 3, l = 3, ml = –3, ms = + ½
  6. n = 3, l = 1, ml = 0, ms = + ½

if `E_p` and `E_k` represent potential energy and kinetic energy respectively, of an orbital electron, then, according to B9hr's theory:

a)`E_k = -E_p"/"2`

b) `E_k = -E_p`

c) `E_k = -2E_p`

d) `E_k = 2E_p`

 


State Bohr postulate of hydrogen atom that gives the relationship for the frequency of emitted photon in a transition.


The difference in the frequencies of series limit of Lyman series and Balmer series is equal to the frequency of the first line of the Lyman series. Explain.


Suppose, the electron in a hydrogen atom makes transition from n = 3 to n = 2 in 10−8 s. The order of the torque acting on the electron in this period, using the relation between torque and angular momentum as discussed in the chapter on rotational mechanics is


According to Maxwell's theory of electrodynamics, an electron going in a circle should emit radiation of frequency equal to its frequency of revolution. What should be the wavelength of the radiation emitted by a hydrogen atom in ground state if this rule is followed?


A parallel beam of light of wavelength 100 nm passes through a sample of atomic hydrogen gas in ground state. (a) Assume that when a photon supplies some of its energy to a hydrogen atom, the rest of the energy appears as another photon. Neglecting the light emitted by the excited hydrogen atoms in the direction of the incident beam, what wavelengths may be observed in the transmitted beam? (b) A radiation detector is placed near the gas to detect radiation coming perpendicular to the incident beam. Find the wavelengths of radiation that may be detected by the detector.


In Bohr model of hydrogen atom, which of the following is quantised?


Using Bohr's postulates derive the expression for the radius of nth orbit of the electron.


When an electric discharge is passed through hydrogen gas, the hydrogen molecules dissociate to produce excited hydrogen atoms. These excited atoms emit electromagnetic radiation of discrete frequencies which can be given by the general formula

`bar(v) = 109677 1/n_1^2 - 1/n_f^2`

What points of Bohr’s model of an atom can be used to arrive at this formula? Based on these points derive the above formula giving description of each step and each term.


On the basis of Bohr's model, the approximate radius of Li++ ion in its ground state ifthe Bohr radius is a0 = 53 pm : 


The binding energy of a H-atom, considering an electron moving around a fixed nuclei (proton), is B = `- (Me^4)/(8n^2ε_0^2h^2)`. (m = electron mass). If one decides to work in a frame of reference where the electron is at rest, the proton would be moving around it. By similar arguments, the binding energy would be

B = `- (Me^4)/(8n^2ε_0^2h^2)` (M = proton mass)

This last expression is not correct because ______.


Consider aiming a beam of free electrons towards free protons. When they scatter, an electron and a proton cannot combine to produce a H-atom ______.

  1. because of energy conservation.
  2. without simultaneously releasing energy in the from of radiation.
  3. because of momentum conservation.
  4. because of angular momentum conservation.

The ground state energy of hydrogen atoms is -13.6 eV. The photon emitted during the transition of electron from n = 3 to n = 1 unknown work function. The photoelectrons are emitted from the material with a maximum kinetic energy of 9 eV. Calculate the threshold wavelength of the material used.


In Bohr's atomic model of hydrogen, let K. P and E are the kinetic energy, potential energy and total energy of the electron respectively. Choose the correct option when the electron undergoes transitions to a higher level:


The energy of an electron in the first Bohr orbit of the H-atom is −13.6 eV. The energy value of an electron in the excited state of Li2+ is ______.


What is the energy of an electron in stationary state corresponding to n = 2?


Specify the transition of an electron in the wavelength of the line in the Bohr model of the hydrogen atom which gives rise to the spectral line of the highest wavelength ______.


State three postulates of Bohr's theory of hydrogen atom.


State the Bohr's postulate of angular momentum of an electron.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×