Advertisements
Advertisements
Question
Light from Balmer series of hydrogen is able to eject photoelectrons from a metal. What can be the maximum work function of the metal?
Advertisements
Solution
Let the maximum work function of the metal be W.
The energy liberated in the Balmer Series (E) is given by
`E = 13.6(1/n_1^2 - 1/n_2^2)`
For maximum work function, maximum energy of Balmer's series is taken.
Now, n1 = 2, n1 = ∞
`therefore E = 13.6(1/2^2)`
=` 13.6 xx 1/4 =3.4 eV`
Here,
W = E
Thus, maximum work function of metal is 3.4 eV.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The energy associated with the first orbit in the hydrogen atom is - 2.18 × 10-18 J atom-1. What is the energy associated with the fifth orbit?
What is the energy in joules, required to shift the electron of the hydrogen atom from the first Bohr orbit to the fifth Bohr orbit and what is the wavelength of the light emitted when the electron returns to the ground state? The ground state electron energy is –2.18 × 10–11 ergs.
If the photon of the wavelength 150 pm strikes an atom and one of its inner bound electrons is ejected out with a velocity of 1.5 × 107 ms–1, calculate the energy with which it is bound to the nucleus.
Using Bohr's postulates, derive the expression for the total energy of the electron in the stationary states of the hydrogen atom ?
According to Maxwell's theory of electrodynamics, an electron going in a circle should emit radiation of frequency equal to its frequency of revolution. What should be the wavelength of the radiation emitted by a hydrogen atom in ground state if this rule is followed?
Draw energy level diagram for a hydrogen atom, showing the first four energy levels corresponding to n=1, 2, 3 and 4. Show transitions responsible for:
(i) Absorption spectrum of Lyman series.
(ii) The emission spectrum of the Balmer series.
What is the energy in joules released when an electron moves from n = 2 to n = 1 level in a hydrogen atom?
Which of these statements correctly describe the atomic model according to classical electromagnetic theory?
When an electric discharge is passed through hydrogen gas, the hydrogen molecules dissociate to produce excited hydrogen atoms. These excited atoms emit electromagnetic radiation of discrete frequencies which can be given by the general formula
`bar(v) = 109677 1/n_1^2 - 1/n_f^2`
What points of Bohr’s model of an atom can be used to arrive at this formula? Based on these points derive the above formula giving description of each step and each term.
The mass of a H-atom is less than the sum of the masses of a proton and electron. Why is this?
The value of angular momentum for He+ ion in the first Bohr orbit is ______.
If 13.6 eV energy is required to ionize the hydrogen atom, then the energy required to remove an electron from n = 2 is ______.
The energy of an electron in the first Bohr orbit of the H-atom is −13.6 eV. The energy value of an electron in the excited state of Li2+ is ______.
A hydrogen atom in is ground state absorbs 10.2 eV of energy. The angular momentum of electron of the hydrogen atom will increase by the value of ______.
(Given, Planck's constant = 6.6 × 10-34 Js)
An electron in a hydrogen atom has an energy of -3.4 eV. The difference between its kinetic and potential energy is ______.
Write the ionisation energy value for the hydrogen atom.
Using Bohr’s Theory of hydrogen atom, obtain an expression for the velocity of an electron in the nth orbit of an atom.
On the basis of Bohr's theory, derive an expression for the radius of the nth orbit of an electron of hydrogen atom.
Which conversion relates an electron volt to joules?
