Advertisements
Advertisements
Questions
For a first order reaction, show that time required for 99% completion is twice the time required for the completion of 90% of reaction.
Show that for a first order reaction, time required for 99% completion is twice the time required for 90% completion of the reaction.
Advertisements
Solution 1
99% completion means that,
x = 99% of [R]0
90% completion means that,
[R] = [R]0 − 0.90[R]0
= 0.1[R]0
For a first-order reaction,
t = `2.303/k log [R]_0/[[R]]`
∴ t99% = `2.303/k log [R]_0/(0.01[R]_0)`
= `2.303/k log 10^2`
= `2 xx 2.303/k`
∴ t90% = `2.303/k log [R]_0/(0.1[R]_0)`
= `2.303/k log 10`
= `2.303/k`
∴ `t_(99%)/t_(90%) = (2 xx 2.303/k)/(2.303/k)`
= 2
or, t99% = 2 × t90%
Solution 2
If the initial concentration is [A]0, for 99% completion,
[A] = `[A]_0 - [A]_0 xx 99/100`
= `[A]_0 xx 1/100`
The time required for 99% completion is given by:
t99% = `2.303/k log_10 ([A]_0)/([A]_0 xx 1/100)`
= `2.303/k log_10 100/1` ...(i)
For 90% completion,
[A] = `[A]_0 - [A]_0 xx 90/100`
= `[A]_0 xx 10/100`
Time required for 90% completion is given by:
t90% = `2.303/k log_10 ([A]_0)/([A]_0 xx 10/100)`
= `2.303/k log_10 100/10` ...(ii)
Dividing eq. (i) by eq. (ii), we get,
`t_(99%)/t_(90%) = (log_10 100/1)/(log_10 100/10)`
`t_(99%)/t_(90%)` = 2
∴ t99% = 2 × t90%
Solution 3
For a first-order reaction,
t = `2.303/k log_10 [A]_0/([A])`
For 99% completion,
[A]0 = 100
[A] = 100 − 99 = 1
∴ t99 = `2.303/k log_10 100/1`
∴ t99 = = `(2 xx 2.303)/k` ...(i)
For 90% completion,
[A]0 = 100,
[A] = 100 − 90 = 10
∴ t90 = `2.303/k log_10 100/10`
∴ t90 = = `(1 xx 2.303)/k` ...(ii)
From equations (i) and (ii),
t99 = 2 × t90
Thus, the time required for 99% completion for a first-order reaction is twice the time required for 90% completion.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The integrated rate equation for first order reaction is A → products
Derive the relation between half life and rate constant for a first order reaction
The half-life for radioactive decay of 14C is 5730 years. An archaeological artifact containing wood had only 80% of the 14C found in a living tree. Estimate the age of the sample.
The rate constant for the first order decomposition of H2O2 is given by the following equation:
log k = 14.34 − 1.25 × 104 K/T
Calculate Ea for this reaction and at what temperature will its half-period be 256 minutes?
Which among the following reactions is an example of a zero order reaction?
a) `H_(2(g)) + I_(2(g)) -> 2HI_(g)`
b) `2H_2O_(2(l)) -> 2H_2O_(l) + O_(2(g))`
c) `C_12H_22O_(11(aq)) + H_2O_(l) -> C_6H_12O_(6(aq)) + C_6H_12O_(6(aq))`
d) `2NH_(3g)` `N(2g) + 3H_(2(g))`
The half life period of a first order reaction is 6. 0 h . Calculate the rate constant
In a first-order reaction A → product, 80% of the given sample of compound decomposes in 40 min. What is the half-life period of the reaction?
The half life period of a radioactive element is 140 days. After 560 days, 1 g of element will be reduced to
Define half life of a reaction.
The rate constant for a first order reaction is 1.54 × 10−3 s−1. Calculate its half life time.
The half life of the homogeneous gaseous reaction \[\ce{SO2Cl2 -> SO2 + Cl2}\] which obeys first order kinetics is 8.0 minutes. How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to be reduced to 1% of the initial value?
Calculate half-life period of life order reaction whose rate constant is 200 sec–1
A first-order reaction takes 69.3 min for 50% completion. What is the time needed for 80% of the reaction to get completed? (Given: log 5 = 0.6990, log 8 = 0.9030, log 2 = 0.3010)
The half-life of cobalt 60 is 5.26 years. The percentage activity remaining after 4 years is ______%.
The amount of C-14 isotope in a piece of wood is found to be 1/16th of its amount present in a fresh piece of wood. The age of wood, half-life period of C-14 is 5770 years, is ______ years.
Obtain a relation, `k_2/k_1 = ((t_(1/2))_2)/((t_(1/2))_1)`, where k1 and k2 are rate constants while (t1/2)1 and (t1/2)2 are half-life periods of the first order reaction at temperatures T1 and T2 respectively. Write the relation for activation energy.
A first order reaction takes 40 min for 30% decomposition. Calculate t1/2.
