Advertisements
Advertisements
Question
A first order reaction takes 10 minutes for 25% decomposition. Calculate t1/2 for the reaction.
(Given : log 2 = 0.3010, log 3 = 0.4771, log 4 = 0.6021)
Advertisements
Solution
The rate constant k for a first-order reaction is given by
\[k = \frac{2 . 303}{t}\log\frac{\left[ R \right]_o}{\left[ R \right]}\]
\[where\]
\[ \left[ R \right]_o = \text{Initial concentration of reactant}\]
\[\left[ R \right] = \text{Final concentration of reactant}\]
\[At t = 10 \min, \]
\[k = \frac{2 . 303}{10}\log\frac{100}{100 - 25} = \frac{2 . 303}{10}\log\frac{4}{3}\]
\[ \Rightarrow k = \frac{2 . 303}{10}\left( \log 4 - \log 3 \right) = \frac{2 . 303}{10}\left( 0 . 6021 - 0 . 4771 \right)\]
\[ \Rightarrow k = 2 . 88 \times {10}^{- 2} \min^{- 1}\]
For a first order reaction, half-life and rate constant are related as
\[t_{1/2} = \frac{0 . 693}{k}\]
\[ \Rightarrow t_{1/2} = \frac{0 . 693}{2 . 88 \times {10}^{- 2}} = 24 . 06 \min\]
Hence, the t1/2 for the reaction is 24.06 minutes.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The integrated rate equation for first order reaction is A → products
The experimental data for decomposition of N2O5
\[\ce{2N2O5 -> 4NO2 + O2}\]
in gas phase at 318 K are given below:
| t/s | 0 | 400 | 800 | 1200 | 1600 | 2000 | 2400 | 2800 | 3200 |
| 102 × [N2O5]/mol L−1 | 1.63 | 1.36 | 1.14 | 0.93 | 0.78 | 0.64 | 0.53 | 0.43 | 0.35 |
- Plot [N2O5] against t.
- Find the half-life period for the reaction.
- Draw a graph between log [N2O5] and t.
- What is the rate law?
- Calculate the rate constant.
- Calculate the half-life period from k and compare it with (ii).
During nuclear explosion, one of the products is 90Sr with half-life of 28.1 years. If 1μg of 90Sr was absorbed in the bones of a newly born baby instead of calcium, how much of it will remain after 10 years and 60 years if it is not lost metabolically?
The rate constant for the first order decomposition of H2O2 is given by the following equation:
log k = 14.34 − 1.25 × 104 K/T
Calculate Ea for this reaction and at what temperature will its half-period be 256 minutes?
In a first-order reaction A → product, 80% of the given sample of compound decomposes in 40 min. What is the half-life period of the reaction?
Which radioactive isotope would have the longer half-life 15O or 19O? (Given rate constants for 15O and 19O are 5.63 × 10–3 s–1 and k = 2.38 × 10–2 s–1 respectively.)
A first-order reaction takes 69.3 min for 50% completion. What is the time needed for 80% of the reaction to get completed? (Given: log 5 = 0.6990, log 8 = 0.9030, log 2 = 0.3010)
A sample of U238 (half-life = 4.5 × 109 years) ore is found to contain 23.8 g of U238 and 20.6 g of Pb206. The age of the ore is ______ × 109 years.
The rate of a first order reaction is 0.04 mol litre-1 s-1 at 10 minutes and 0.03 mol litre-1 sec-1 at 20 minutes after initiation. The half-life of the reaction is ______ min.
A first order reaction takes 40 min for 30% decomposition. Calculate t1/2.
