Advertisements
Advertisements
Question
Find the wave number of a photon having energy of 2.072 eV
Given : Charge on electron = 1.6 x 10-19 C,
Velocity of light in air = 3 x 108 m/s,
Planck’s constant = 6.63 x 10-34 J-s.
Advertisements
Solution
E = hv
`:.v=E/h`
`v=C/lambda`
∴ Wave number
`1/lambda=v/c`
`=E/(hc)`
`=(2.072xx1.6xx10^(-19))/(6.63xx10^(-34)xx3xx10^8`
`=1/lambda=1.667xx10^6m^(-1)`
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The threshold wavelength of silver is 3800Å. Calculate the maximum kinetic energy in eV of photoelectrons emitted, when ultraviolet light of wavelength 2600Å falls on it.
(Planck’s constant, h =6.63 x 1O-34J.s.,
Velocity of light in air, c = 3 x 108 m / s)
The momentum of a photon of de Broglie wavelength 5000Å is _______.
[Planck’s constant = 6.63 x10-34 J.s.]
When radiations of wavelength λ1 and λ2 are incident on certain photosensitive, such that E1 > E2 . Then Planck's constant 'h' is ......................... .
(C = Velocity of light).
Find the value of energy of electron in eV in the third Bohr orbit of hydrogen atom.
(Rydberg's constant (R) = 1· 097 x 107m - 1,Planck's constant (h) =6·63x10-34 J-s,Velocity of light in air (c) = 3 x 108m/ s.)
Radiation of frequency 1015 Hz is incident on two photosensitive surface P and Q. There is no photoemission from surface P. Photoemission occurs from surface Q but photoelectrons have zero kinetic energy. Explain these observations and find the value of work function for surface Q.
Einstein's photoelectric equation is:
a) `E_"max" = hlambda - varphi_0`
b) `E_"max"= (hc)/lambda varphi_0`
c) `E_"max" = hv + varphi_0`
d) `E_"max" = (hv)/lambda + varphi_0`
With reference to the photoelectric effect, define threshold wavelength
Write the basic features of photon picture of electromagnetic radiation on which Einstein’s photoelectric equation is based.
Write Einstein’s photoelectric equation.
According to Einstein’s model minimum energy needed for the electron to escape from a metal surface having work function ϕ0, the electron is emitted with maximum kinetic energy, Kmax = ______.
According to Einstein’s model, the threshold frequency for a metal having work function ϕ0 is given by _________.
According to the Einstein’s model, stopping potential Vo for a metal having work function ϕ0 is given by ______.
Plot a labelled graph of |Vs| where Vs is stopping potential versus frequency f of the incident radiation. State how will you use this graph to determine the value of Planck's constant?
Threshold frequency for photoelectric effect on sodium corresponds to a wave length 5000. Its work function is ______.
If the frequency of light in a photoelectric experiment is double the stopping potential will
If the energy of photon corresponding to a wavelength of 6000 A° is 3.32 × 10−19 J, the photon energy for a wavelength of 4000 A° will be ______.
The slope of frequency of incident light and stopping potential for a given surface will be
What will be wavelength of a photon of momentum 6.6 × 10–24 kgms–1?
What is the momentum of photon of energy 3 mev in kg ms-1?
The moment of a photon is given by
- Calculate the frequency of a photon of energy 6.5 × 10−19 J.
- Can this photon cause the emission of an electron from the surface of Cs of work function 2.14 eV? If yes, what will be the maximum kinetic energy of the photoelectron?
How does stopping potential in photoelectric emission vary if the intensity of the incident radiation increases?
How does stopping potential in photoelectric emission vary if the frequency of incident radiation decreases?
