Advertisements
Advertisements
Question
Calculate the number of molecules in 12.8g of sulphur dioxide gas. Take Avogadro's number as 6 x 1023.
[S = 32, 0 = 16 ]
Advertisements
Solution
Number of molecules in 12.8g of sulphur dioxide gas.
Molecular mass of SO2 = 64a.m.u .
So, 64g = 1 mole
12.8g = 12.8/ 64 = 0.2 mole
Now 1 mole of SO2 contains = 6 x 1023molecules
0 .2 mole of SO2 contains = 0 .2 x 6 x 1023
= 1.2 x 1023molecules.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Calculate the molar mass of the following substance:
Sulphur molecule, S8
What is the mass of 0.5 mole of water molecules?
Which of the following correctly represents 360 g of water ?
- 2 moles of H2O
- 20 moles of water
- 6.022 × 1023 molecules of water
- 1.2044 × 1025 molecules of water
Define the term:
Avogadro’s number
Fill in the blank
One gram atom of an element contains ______ atoms.
A sample of ammonium nitrate when heated yields 8.96 litres of steam (measured at STP)
NH4NO3 → N2O + 2H2O
What volume of dinitrogen oxide is produced at the same time as 8.96 L of steam?
How many grams of Al are present in 0.2 mole of it?
What mass of Ca will contain the same number of atoms as are present in 3.2 g of S?
N2 + 3H2 → 2NH3
(The atomic mass of nitrogen is 14, and that of hydrogen is 1)
1 mole of nitrogen (______ g) +
3 moles of hydrogen (______ g) →
2 moles of ammonia (______ g)
The visible universe is estimated to contain 1022 stars. How many moles of stars are present in the visible universe?
