Advertisements
Advertisements
Question
A train starting from rest moves with a uniform acceleration of 0.2 m/s2 for 5 minutes. Calculate the speed acquired and the distance travelled in this time.
Advertisements
Solution
We have to find the distance travelled as well as final velocity of the train. We have the following information given,
Initial velocity, (u) = 0 m/s
Acceleration for the entire journey, (a) = 0.2 m/s2
Time taken,
(t) = (5) (60) s
= 300 s
So, we can find the final velocity using the relation,
v = u + at
Therefore, final velocity of the train is,
v = 0 + (0.2)(300)
= 60 m/s
We can calculate the distance travelled by the train, using the 2nd equation of motion,
`s = ut + 1/2at^2`
Put the values in above equation to find the distance travelled,
`(s) = 0(300) + 1/2(0.2)(300)^2`
= (9000) m
= 9 km
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
What is the Differnece between speed and velocity ?
Under what condition(s) is the magnitude of average velocity of an object equal to its average speed?
What does the path of an object look like when it is in uniform motion?
Convert a speed of 54 km/h into m/s.
The graph given alongside shows how the speed of a car changes with time:

(i) What is the initial speed of the car ?
(ii) What is the maximum speed attained by the car ?
(iii) Which part of the graph shows zero acceleration ?
(iv) Which part of the graph shows varying retardation ?
(v) Find the distance travelled in first 8 hours.
Express the following in m s-1.
18 km min-1
Define average velocity and give one example.
Draw a diagram to show the motion of a body whose speed remains constant, but velocity changes continuously.
Write down the type of motion of a body along with the A – O – B of the following distance – time graph.

Distinguish between speed and velocity.
