English

A swimming pool is 200 m by 50 m and has an average depth of 2 m. By the end of a summer day, the water level drops by 2 cm. How many cubic metres of water is lost on the day?

Advertisements
Advertisements

Question

A swimming pool is 200 m by 50 m and has an average depth of 2 m. By the end of a summer day, the water level drops by 2 cm. How many cubic metres of water is lost on the day?

Sum
Advertisements

Solution

Dimensions of swimming pool are 200 m × 50 m.

Average depth of the swimming pool = 2 m

At the end of summer day the water level drops by 2 cm.

∴ Volume of water in swimming pool = Length × Breadth × Depth

= 200 × 50 × 2

= 20000 m3

If water level drops by 2 cm, it means new level of water

= `(2 - 2/100)m`   ...`[∵ 1 cm = 1/100 m]`

= 1.98 m  

Volume of water after summer day = 200 × 50 × 1.98

= 19800 m3

So, water in cubic metres was lost on that day

= Initial volume – Volume after summer day

= 20000 – 19800

= 200 m3

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 11: Mensuration - Exercise [Page 357]

APPEARS IN

NCERT Exemplar Mathematics [English] Class 8
Chapter 11 Mensuration
Exercise | Q 105. | Page 357

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

The capacity of a cuboidal tank is 50000 litres of water. Find the breadth of the tank, if its length and depth are respectively 2.5 m and 10 m.


If V is the volume of a cuboid of dimensions a, b, c and S is its surface area, then prove that

`1/V=2/S(1/a+1/b+1)`


If the area of three adjacent faces of a cuboid are 8 `cm^2`, 18 `cm^3` and 25 `cm^3`. Find the
volume of the cuboid.


Given that 1 cubic cm of marble weighs 0.25 kg, the weight of marble block 28 cm in width and 5 cm thick is 112 kg. Find the length of the block.


A cube of 9 cm edge is immersed completely in a rectangular vessel containing water. Ifthe dimensions of the base are 15 cm and 12 cm, find the rise in water level in the vessel.


A rectangular tank is 80 m long and 25 m broad. Water flows into it through a pipe whose cross-section is 25 cm2, at the rate of 16 km per hour. How much the level of the water rises in the tank in 45 minutes.


The volume of a cuboid is 660 cm3 and the area of the base is 33 cm2. Its height is


Complete the given table by finding the volume of the given objects.

S.No. Objects l b h Volume
(cubic units)
1. Brick 6 cm 8 cm 10 cm
2. Windowpane 3 cm 45 cm 900 cubic cm
3. Sunshade 70 cm 20 cm 4200 cubic cm
4. Steps 80 cm 20 cm 32000 cubic cm
5. Room  — 4 m 3 m 36 cubic m

A storage tank is in the form of a cube. When it is full of water, the volume of water is 15.625 m3. If the present depth of water is 1.3 m, find the volume of water already used from the tank.


A carpenter makes a box which has a volume of 13,400 cm3. The base has an area of 670 cm2. What is the height of the box?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×