Advertisements
Advertisements
Question
A bullet of mass 20 g moving horizontally at a speed of 300 m/s is fired into a wooden block of mass 500 g suspended by a long string. The bullet crosses the block and emerges on the other side. If the centre of mass of the block rises through a height of 20.0 cm, find the speed of the bullet as it emerges from the block.
Advertisements
Solution
Given:
Mass of bullet, m = 20 gm = 0.02 kg
Horizontal speed of the bullet, u = 300 m/s
Mass of wooden block, M = 500 gm = 0.5 kg
Let the bullet emerges out with velocity v.
Let the velocity of the block be v'.
Using the law of conservation of momentum, we get:
mu = Mv' + mv ...(1)
Now, applying the work-energy principle for the block after the collision, we get:
\[0 - \left( \frac{1}{2} \right)M \times \left( v' \right)^2 = - Mgh\]
\[ \Rightarrow (v' )^2 = 2gh\]
\[ v' = \sqrt{2gh}\]
\[ = \sqrt{20 \times 10 \times 0 . 2} = 2 \text{ m/s}\]
On substituting the value of v' in equation (1), we get:
\[0 . 02 \times 300 = 0 . 5 \times 2 + 0 . 02 \times v\]
\[ \Rightarrow v = \frac{6 - 1}{0 . 02} = \frac{5}{0 . 02}\]
\[ \Rightarrow v = 250 \text{ m/s}\]
\[0 . 02 \times 300 = 0 . 5 \times 2 + 0 . 02 \times v\]
\[ \Rightarrow v = \frac{6 - 1}{0 . 02} = \frac{5}{0 . 02}\]
\[ \Rightarrow v = 250 \text{ m/s}\]
Hence, the speed of the bullet as it emerges out from the block is 250 m/s.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A bob suspended from the ceiling of a car which is accelerating on a horizontal road. The bob stays at rest with respect to the car with the string making an angle θ with the vertical. The linear momentum of the bob as seen from the road is increasing with time. Is it a violation of conservation of linear momentum? If not, where is the external force changes the linear momentum?
Two bodies make an elastic head-on collision on a smooth horizontal table kept in a car. Do you expect a change in the result if the car is accelerated in a horizontal road because of the non inertial character of the frame? Does the equation "Velocity of separation = Velocity of approach" remain valid in an accelerating car? Does the equation "final momentum = initial momentum" remain valid in the accelerating car?
Use the definition of linear momentum from the previous question. Can we state the principle of conservation of linear momentum for a single particle?
When a nucleus at rest emits a beta particle, it is found that the velocities of the recoiling nucleus and the beta particle are not along the same straight line. How can this be possible in view of the principle of conservation of momentum?
Consider the following two statements:
(A) The linear momentum of a particle is independent of the frame of reference.
(B) The kinetic energy of a particle is independent of the frame of reference.
Internal forces can change
A nucleus moving with a velocity \[\vec{v}\] emits an α-particle. Let the velocities of the α-particle and the remaining nucleus be v1 and v2 and their masses be m1 and m2.
A shell is fired from a cannon with a velocity V at an angle θ with the horizontal direction. At the highest point in its path, it explodes into two pieces of equal masses. One of the pieces retraces its path to the cannon. The speed of the other piece immediately after the explosion is
A neutron initially at rest, decays into a proton, an electron, and an antineutrino. The ejected electron has a momentum of 1.4 × 10−26 kg-m/s and the antineutrino 6.4 × 10−27kg-m/s.
Find the recoil speed of the proton
(a) if the electron and the antineutrino are ejected along the same direction and
(b) if they are ejected along perpendicular directions. Mass of the proton = 1.67 × 10−27 kg.
A man of mass M having a bag of mass m slips from the roof of a tall building of height H and starts falling vertically in the following figure. When at a height h from the ground, the notices that the ground below him is pretty hard, but there is a pond at a horizontal distance x from the line of fall. In order to save himself he throws the bag horizontally (with respect to himself) in the direction opposite to the pond. Calculate the minimum horizontal velocity imparted to the bag so that the man lands in the water. If the man just succeeds to avoid the hard ground, where will the bag land?

A ball of mass 0.50 kg moving at a speed of 5.0 m/s collides with another ball of mass 1.0 kg. After the collision the balls stick together and remain motionless. What was the velocity of the 1.0 kg block before the collision?
Consider a head-on collision between two particles of masses m1 and m2. The initial speeds of the particles are u1 and u2 in the same direction. the collision starts at t = 0 and the particles interact for a time interval ∆t. During the collision, the speed of the first particle varies as \[v(t) = u_1 + \frac{t}{∆ t}( v_1 - u_1 )\]
Find the speed of the second particle as a function of time during the collision.
A ball of mass m moving at a speed v makes a head-on collision with an identical ball at rest. The kinetic energy of the balls after the collision is three fourths of the original. Find the coefficient of restitution.
A block of mass 200 g is suspended through a vertical spring. The spring is stretched by 1.0 cm when the block is in equilibrium. A particle of mass 120 g is dropped on the block from a height of 45 cm. The particle sticks to the block after the impact. Find the maximum extension of the spring. Take g = 10 m/s2.
A bullet of mass 10 g moving horizontally at a speed of 50√7 m/s strikes a block of mass 490 g kept on a frictionless track as shown in figure. The bullet remains inside the block and the system proceeds towards the semicircular track of radius 0.2 m. Where will the block strike the horizontal part after leaving the semicircular track?

The blocks shown in figure have equal masses. The surface of A is smooth but that of Bhas a friction coefficient of 0.10 with the floor. Block A is moving at a speed of 10 m/s towards B which is kept at rest. Find the distance travelled by B if (a) the collision is perfectly elastic and (b) the collision is perfectly inelastic.

The friction coefficient between the horizontal surface and each of the block shown in figure is 0.20. The collision between the blocks is perfectly elastic. Find the separation between the two blocks when they come to rest. Take g = 10 m/s2.

A uniform rod pivoted at its upper end hangs vertically. It is displaced through an angle of 60° and then released. Find the magnitude of the force acting on a particle of mass dm at the tip of the rod when the rod makes an angle of 37° with the vertical.
