Advertisements
Advertisements
Question
A bowler throws a cricket ball at a speed of 120 km/h. How long does this ball take to travel a distance of 20 metres to reach the batsman?
Advertisements
Solution
The speed of the cricket ball = 120 km/h
= `(120 xx 1000)/60` m/min ...[∵ 1 km = 1000 m and 1 h = 60 min]
= 2 × 1000
= 2000 m/min
Now, speed in m/s = `2000/60` ...[∵ 1 min = 60 s]
= `200/6`
= `100/3` m/s
So, 20 m can be cover in `20/(100/3)` ...`[∵ "Time" = "Distance"/"Speed"]`
= `60/100`
= 0.6 s
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Rashmi has a road map with a scale of 1 cm representing 18 km. She drives on a road for 72 km. What would be her distance covered in the map?
Anupama takes 125 minutes in walking a distance of 100 metre. What distance would she cover in 315 minutes?
A pipe can fill a cistern in 10 hours. Due to a leak in the bottom it is filled in 12 hours. When the cistern is full, in how much time will it be emptied by the leak?
If 7 kg onions cost 140 rupees, how much must we pay for 12 kg onions?
For 9 cows, 13 kg 500 g of food supplements are required every day. In the same proportion, how much will be needed for 12 cows?
Ten men take 4 days to complete the task of tarring a road. How many days would 8 men take?
If the cost of 6 cans of juice in ₹ 210, then what will be the cost of 4 cans of juice?
Write whether the following statement vary directly, vary inversely with each other, or neither of the two.
The quantity of rice and its cost.
From the following table, determine if x and y are in direct proportion or not.
| x | 3 | 6 | 15 | 20 | 30 |
| y | 12 | 24 | 45 | 60 | 120 |
The following table shows the distance travelled by one of the new eco-friendly energy-efficient cars travelled on gas.
| Litres of gas | 1 | 0.5 | 2 | 2.5 | 3 | 5 |
| Distance (km) | 15 | 7.5 | 30 | 37.5 | 45 | 75 |
Which type of properties are indicated by the table? How much distance will be covered by the car in 8 litres of gas?
