Advertisements
Advertisements
Question
A body of mass 60 kg has the momentum 3000 kg m s-1. Calculate:
- the kinetic energy.
- the speed of the body.
Advertisements
Solution
(i) Kinetic Energy K.E. = `1/2 mv^2`
= `1/2 xx 60 xx 50 xx 50`
= 75000 J
= `75/10 xx 10000 J`
= 7.5 × 104 J
(ii) Mass of body m = 60 kg
momentum p = mv
= 3000 kg ms-1
∴ 60 V = 3000
∴ V = `3000/60`
= 50 ms-1
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Write an expression for the kinetic energy of an object.
Kinetic energy = 1/2 × mass × ............
Two toy-cars A and Bof masses 200 g and 500 g respectively are moving with the same speed. Which of the two has greater kinetic energy?
A ball of mass M is moving with a speed v. What is its kinetic energy?
Two objects having equal masses are moving with uniform velocities of 2 m/s and 6 m/s respectively. Calculate the ratio of their kinetic energies.
A horse and a dog are running with the same speed. If the weight of the horse is ten times that of the dog, What is the ration of their kinetic energies?
The momentum of a bullet of mass 20 g fired from a gun is 10 kg.m/s. The kinetic energy of this bullet in kJ will be :
What are the uses of mechanical energy?
A body starts from rest and is acted on by a constant force. The ratio of kinetic energy gained by it in the first five seconds to that gained in the next five-second is:
A car of mass 120 kg is moving at a speed 18 km/h and it accelerates to attain a speed of 54 km/h in 5 seconds. Calculate:
- the work done by the engine.
- the power of the engine.
