Advertisements
Advertisements
Question
A block of mass 30 kg is pulled up a slope, as shown in diagram with a constant speed, by applying a force of 200 N parallel to slope.
A and B are initial and final positions of block.

(i) Calculate the work done by force in moving the block from A to B.
(ii) Calculate P.E. gained by block. [g=10ms-2]
Advertisements
Solution
(i) Work done in moving the block from = F × d
A to B = 200 N × 3m = 600 J
(ii) Gain in potential energy = mgh = 30 × 10 × 1.5 = 450 J.
RELATED QUESTIONS
Define 1 J of work.
A man lifts a mass of 20 kg to a height of 2.5 m. Assuming that the force of gravity on 1 kg mass is 10 N, find the work done by the man.
A car is being driven by a force of 2.5 ✕ 1010 N. Travelling at a constant speed of 5 m/s, it takes 2 minutes to reach a certain place. Calculate the work done.
A max X goes to the top of a building by a vertical spiral staircase. Another man Y of the same mass goes to the top of the same building by a slanting ladder. Which of the two does more work against gravity and why?
One labourer carried four pans of road metal through a distance of 100 metres. If he carries two pans of road metal through a 200 metre distance ______ work will be done.
