Advertisements
Advertisements
Question
A bat emits an ultrasonic sound of frequency 1000 kHz in the air. If the sound meets a water surface, what is the wavelength of the the reflected sound? The speed of sound in air is 340 m s–1 and in water 1486 m s–1.
Advertisements
Solution 1
Frequency of the ultrasonic sound, ν = 1000 kHz = 106 Hz
Speed of sound in air, va = 340 m/s
The wavelength (λr) of the reflected sound is given by the relation:
`lambda_r = v/v`
`= 340/10^6 = 3.4 xx 10^(-4)`
Solution 2
Here v = `1000 xx10^3` Hz = 10^6 Hz, `"v"_"a" = 340 "ms"^(-1)`
`"v"_"w" = 1486 "ms"^(-1)`
Wavelength of reflected sound, `lambda_"a"`
`= "v"_"a"/"v" = 340/ 10^6 "m"`
`= 3.4 xx 10^(-4) "m"`
RELATED QUESTIONS
A train, standing in a station-yard, blows a whistle of frequency 400 Hz in still air. The wind starts blowing in the direction from the yard to the station with at a speed of 10 m s–1. What are the frequency, wavelength, and speed of sound for an observer standing on the station’s platform? Is the situation exactly identical to the case when the air is still and the observer runs towards the yard at a speed of 10 m s–1? The speed of sound in still air can be taken as 340 m s–1.
Two strings A and B, made of same material, are stretched by same tension. The radius of string A is double of the radius of B. A transverse wave travels on A with speed `v_A` and on B with speed `v_B`. The ratio `v_A/v_B` is ______.
Two sine waves travel in the same direction in a medium. The amplitude of each wave is A and the phase difference between the two waves is 120°. The resultant amplitude will be
The equation of a wave travelling on a string is:
\[y = \left( 0 \cdot 10 \text{ mm } \right) \sin\left[ \left( 31 \cdot 4 m^{- 1} \right)x + \left( 314 s^{- 1} \right)t \right]\]
- In which direction does the wave travel?
- Find the wave speed, the wavelength and the frequency of the wave.
- What is the maximum displacement and the maximum speed of a portion of the string?
A wave travels along the positive x-direction with a speed of 20 m s−1. The amplitude of the wave is 0⋅20 cm and the wavelength 2⋅0 cm. (a) Write the suitable wave equation which describes this wave. (b) What is the displacement and velocity of the particle at x= 2⋅0 cm at time t = 0 according to the wave equation written? Can you get different values of this quantity if the wave equation is written in a different fashion?
A wave travelling on a string at a speed of 10 m s−1 causes each particle of the string to oscillate with a time period of 20 ms. (a) What is the wavelength of the wave? (b) If the displacement of a particle of 1⋅5 mm at a certain instant, what will be the displacement of a particle 10 cm away from it at the same instant?
A string of length 20 cm and linear mass density 0⋅40 g cm−1 is fixed at both ends and is kept under a tension of 16 N. A wave pulse is produced at t = 0 near an ends as shown in the figure, which travels towards the other end. (a) When will the string have the shape shown in the figure again? (b) Sketch the shape of the string at a time half of that found in part (a).

A string of length 40 cm and weighing 10 g is attached to a spring at one end and to a fixed wall at the other end. The spring has a spring constant of 160 N m−1 and is stretched by 1⋅0 cm. If a wave pulse is produced on the string near the wall, how much time will it take to reach the spring?
A 200 Hz wave with amplitude 1 mm travels on a long string of linear mass density 6 g m−1 kept under a tension of 60 N. (a) Find the average power transmitted across a given point on the string. (b) Find the total energy associated with the wave in a 2⋅0 m long portion of the string.
Two waves, travelling in the same direction through the same region, have equal frequencies, wavelengths and amplitudes. If the amplitude of each wave is 4 mm and the phase difference between the waves is 90°, what is the resultant amplitude?
The equation for the vibration of a string, fixed at both ends vibrating in its third harmonic, is given by
\[y = \left( 0 \cdot 4 cm \right) \sin\left[ \left( 0 \cdot 314 {cm}^{- 1} \right) x \right] \cos \left[ \left( 600\pi s^{- 1} \right) t \right]\]
(a) What is the frequency of vibration? (b) What are the positions of the nodes? (c) What is the length of the string? (d) What is the wavelength and the speed of two travelling waves that can interfere to give this vibration?
A 40 cm wire having a mass of 3⋅2 g is stretched between two fixed supports 40⋅05 cm apart. In its fundamental mode, the wire vibrates at 220 Hz. If the area of cross section of the wire is 1⋅0 mm2, find its Young modulus.
Following figure shows a string stretched by a block going over a pulley. The string vibrates in its tenth harmonic in unison with a particular tuning for. When a beaker containing water is brought under the block so that the block is completely dipped into the beaker, the string vibrates in its eleventh harmonic. Find the density of the material of the block.

What is the interference of sound waves?
For the travelling harmonic wave
y (x, t) = 2.0 cos 2π (10t – 0.0080x + 0.35)
Where x and y are in cm and t in s. Calculate the phase difference between oscillatory motion of two points separated by a distance of 0.5 m.
A string of mass 2.5 kg is under a tension of 200 N. The length of the stretched string is 20.0 m. If the transverse jerk is struck at one end of the string, the disturbance will reach the other end in ______.
A transverse harmonic wave on a string is described by y(x, t) = 3.0 sin (36t + 0.018x + π/4) where x and y are in cm and t is in s. The positive direction of x is from left to right.
- The wave is travelling from right to left.
- The speed of the wave is 20 m/s.
- Frequency of the wave is 5.7 Hz.
- The least distance between two successive crests in the wave is 2.5 cm.
Two perfectly identical wires kept under tension are in unison. When the tension in the wire is increased by 1% then on sounding them together 3 beats are heard in 2 seconds. What is the frequency of each wire?
The displacement y of a particle in a medium can be expressed as, y = `10^-6sin(100t + 20x + pi/4)` m where t is in second and x in meter. The speed of the wave is ______.
