Advertisements
Advertisements
Question
A ball weighing 4 kg of density 4000 kg m–3 is completely immersed in water of density 103 kg m–3 Find the force of buoyancy on it. (Given g = 10 m s–2)
Advertisements
Solution
Here, Mass of the ball, m = 4 kg Density of ball, ρ = 4000 kg m–3 Density of water σ = 103 kg m–3
∴ Volume of ball = `"m"/"ρ" = (4"kg")/(4000 "kg m" ^-3)`
= 10–3 m3
So force to buoyney on the ball
= V σ g = 10–3 × 103 × 10
= 10 N
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
What is the mass of 5 m3 of cement of density 3000 kg/m3 ?
What is the density of a substance of mass 100 g and volume 10 cm3 ?
5 kg of material A occupy 20 cm3 whereas 20 kg of materia! B occupy 90 cm3. Which has the greater density : A or B ? Support your answer with calculations.
When a golf ball is lowered into a measuring cylinder containing water, the water level rises by 30 cm3 when the ball is completely submerged. If the mass of ball in air is 33 g, find its density.
A piece of steel has a volume of 12 cm3, and a mass of 96 g. What is its density in kg/m3 ?
The relative densities of four liquids P, Q, R and S are 1.26, 1.0, 0.84 and 13.6 respectively. An object is floated in all these liquids, one by one. In which liquid the object will float with its maximum volume submerged under the liquid?
A solid of density 900 kg/m3 floats in oil as shown in the given diagram. The oil floats on water of density 1000 kg/m3 as shown. The density of oil kg/m3 could be :
The density of water is 1000 kg/m3 and the density of copper is 8900 kg/m3. Which of the following statements is incorrect?
Numerical Problem.
Density of mercury is 13600 kg m–3. Calculate the relative density.
The density Bottle is also called ______.
